Naga Markets Wczoraj premier Wielkiej Brytanii Theresa May przegrała głosowanie w parlamencie. Porażka była większa niż oczekiwali tego analitycy, przewaga głosów przeciwko umowy premier wyniosła ponad 230. Odrzucona umowa pobiła więc rekord co do ilości głosów przeciwnych. Pomimo tak tak dużej przewagi, kurs funta wcale nie runął, wręcz przeciwnie, po spadkach które obserwowaliśmy do godziny 20:00 nie ma już śladu.


Większość analityków oczekiwała, że tak negatywny wydźwięk głosowania sprowadzi kurs funta brytyjskiego na dużo niższe poziomy. Aktualnie brytyjska waluta w zestawieniu z dolarem amerykańskim znajduje się nieco poniżej poziomu 1,2900. W dniu wczorajszym w pierwszej kolejności mogliśmy co prawda obserwować spadki nawet poniżej 1,2700, jednak po godzinie 20:00 spadek z całego dnia został zniwelowany w nieco ponad godzinę. Spadki nie zostały utrzymane prawdopodobnie z tego powodu, że wszyscy spodziewali się scenariusza z odrzuceniem umowy przez parlament.

Zaraz po ogłoszeniu wyników Theresa May oświadczyła, że podejmie ponadpartyjne rozmowy dotyczące dalszych działań, co również miało wpływ na odrobienie spadków na funcie. Zanim jednak dojdzie do jakichkolwiek rozmów, premier zostanie poddana wotum nieufności. Głosowanie ma odbyć się już dzisiaj, jego wynik powinien mieć wpływ na dalsze notowania GBP. Premier Wielkiej Brytanii nie znajduje się w zbyt dobrej sytuacji, jeżeli dostanie poparcie wszystkich swoich zwolenników, to będzie miała jedynie 13 głosów przewagi. We wczorajszym głosowaniu aż 118 członków jej własnej partii głosowało przeciw niej. Jeżeli dziś wyłamie się choć kilkanaście osób, to premier może zostać odwołana. Obecna sytuacja nie jest w żaden sposób jasna i nie wiadomo czego spodziewać się po dzisiejszym głosowaniu, wszystkie scenariusze są możliwe. Termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami, do marca pozostało już niewiele czasu. Każde nowe doniesienia w spawie Brexitu mogą wpływać na podwyższoną zmienność na funcie brytyjskim, a także na indeksie giełdowym FTSE.

Sytuacja techniczna na parze GBP/USD

Kurs funta do dolara wyraźnie odbił wczoraj od wsparcia przy okrągłym poziomie 1,2700. W dalszym ciągu cena ma jednak problem z pokonaniem poziomu 1,2880, gdzie znajduje się równość z poprzednim ruchem wzrostowym. Dopiero pokonanie tego miejsca otworzy drogę do 1,3160. W przypadku ponownego powrotu poniżej 1,2700, możliwe są spadki w kierunku 1,2500. W tej chwili należy więc poczekać albo na wybicie strefy przy 1,2880, bądź 1,2700.

Wykres funta

Sytuacja techniczna na indeksie FTSE

Podobnie jak inne europejskie parkiety, londyńska giełda nie ma za sobą dobrego okresu. Na indeksie FTSE od połowy 2018 roku znajdujemy się w wyraźnej tendencji spadkowej. W grudniu notowania znalazły się poniżej dołków z marca 2018 roku. Aktualnie możemy obserwować największe odbicie na całej fali spadkowej, jednak brakuje sygnałów popytowych. Zejście poniżej poziomu 6800 pkt., może doprowadzić do kolejnej fali wyprzedaży. Kupujący mogą się pojawić dopiero w momencie pokonania poziomu 6945 ptk., wtedy też byłaby szansa na wzrosty nawet do 7160 pkt.

Wykres FTSE 100tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here