Naga MarketsNotowania walut USD, EUR, GBP, JPYPozycje na rynku Forex do dnia wyborów w Stanach Zjednoczonych, kiedy początkowe wyniki wywołały krótkotrwałą reakcję na awersję do ryzyka: wstrząśnięcie shortów na USD, skok długich pozycji na jenie (JPY) i spadek pozycji w dolarze australijskim (AUD). Zwycięstwo Bidena prawdopodobnie spowodowało całkowite odwrócenie tych ruchów w następnym tygodniu. Gdzie indziej, pozycjonowanie funta (GBP) nadal odzwierciedla optymistyczne oczekiwania związane z umową handlową między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

  • Pierwsze informacja o wynikach wyborów wywołały awersję do ryzyka
  • Na dolarze można było zaobserwować tzw. short-squeeze
  • Notowania funta wrażliwe na kwestie Brexitu

Niejasny wpływ wyborów w USA

Raport o pozycjonowaniu spekulantów publikowany przez CFTC przed wyborami w USA obejmował tydzień do 3 listopada.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy ING zwrócili uwagę na początkową awersję do ryzyka w związku z pierwszymi wynikami. 

Źródło CFTC, Macrobond, ING

Na rynku walutowym ta globalna dynamika ryzyka korespondowała z umocnieniem USD i JPY, dwóch bezpiecznych przystani dla związanego z wyborami ryzyka dla rynków.

Dolar odnotował kolejny efekt  tzw. short-squeeze, a pozycjonowanie w EUR (które stanowi większość zagregowanego pozycjonowania w USD) spadło o 2% otwartych pozycji w tygodniu zakończonym 3 listopada.

Jen (JPY), który wykazuje wyraźną odwrotną korelację z krzywą rentowności Stanów Zjednoczonych (która początkowo spłaszczyła się w dniu wyborów), odnotował gwałtowne odbicie wskaźnika pozycjonowania (+5% otwartych pozycji) po wielu kolejnych tygodniach obcinania długich pozycji ze względu na wzrost oczekiwań wokół wyborów.

ING uważa za prawdopodobne, że zgłoszone pozycje osadzone w danych CFTC zostały przebadane w okolicach szczytu odruchowej reakcji rynku wieczorem w dniu wyborów, kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze projekcje. W związku z tym, powyższe liczby nie wskazują zbytnio aktualnego stanu sytuacji w pozycjonowaniu walut, jako że ostateczna wygrana Joe Bidena i znaczny wzrost aktywów ryzykownych (i aktywności walut) prawdopodobnie spowodowały całkowite wyhamowanie powyższej dynamiki.

Co więcej, powyższe nie uwzględnia poniedziałkowej ucieczki od jena, która miała miejsce po informacji o postępach nad szczepionką na koronawirusa firmy Pfizer.

AUD: waluta wyborcza

ING od dawna podkreślał, że dolar australijski (AUD) wraz z koroną norweską NOK (której pozycje nie są raportowane przez CFTC) będą najbardziej wrażliwymi walutami na wahania nastrojów wyborczych w USA. Raporty CFTC wyraźnie to potwierdzają: pozycjonowanie otwartych pozycji w AUD spadło o prawie 8%, a krótkie pozycje nieznacznie przewyższały pozycje długie po raz pierwszy od początku września.

– Obniżka stóp procentowych Banku Rezerw Australii (RBA) i ekspansja luzowania ilościowego również odegrały pewną rolę, ale naszym zdaniem wpływ wyborów był większy, biorąc pod uwagę, że łagodny krok banku centralnego został w pełni wyceniony i miał ograniczony wpływ na AUD – uważa Francesco Pesole, strateg z ING.

Ponieważ (przyjazne dla rynku) zwycięstwo Joe Bidena zaczęło stawać się najbardziej prawdopodobnym wynikiem, AUD cieszył się dużym wzrostem i biorąc pod uwagę, że punktem wyjścia była pozycja neutralna, ING nie kryje zaskoczenia, że pokonał swojego najbliższego konkurenta – dolara nowozelandzkiego (NZD), co nadal pokazuje bardzo duża długa pozycja.

GBP: zakłady na umowę

Patrząc na resztę walut w G10, pozycje krótkie netto funta wzrosły zgodnie z short-squeeze USD, ale widzieliśmy również pełne odwrócenie tej dynamiki w tygodniu po wyborach.

GBP wkracza w kolejny kluczowy tydzień negocjacji w sprawie Brexitu (nieformalny termin zawarcia umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią przypada na 15 listopada) z zasadniczo wyważoną pozycją, ale nieporównywalną z okresami, w których brak umowy został uznany za namacalne ryzyko.

Pozycje na GBP sugerują, że rynki ufają, iż transakcja w końcu zostanie zawarta, a ING składania się do takiego samego myślenia. Jeśli negocjacje upadną, GBP prawdopodobnie spotka się z asymetrycznie negatywną reakcją.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here