Naga MarketsKurs dolara czeka co powie Jerome Powell (FED). EUR/USD spadnie poniżej 1,09?
Jerome Powell, prezes FED

Najważniejszym wydarzeniem wtorkowej sesji będzie wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej (FED) przed senacką komisją finansową, w ramach półrocznego sprawozdania z działalności Rezerwy Federalnej. Jerome Powell złoży raport przed Kongresem o godzinie 16:00 czasu polskiego, a kurs dolara (USD) niecierpliwie czeka na to, co powie sternik banku centralnego. W środę z kolei, Powell przedstawi osobne sprawozdanie przed komisją senacką. Indeks dolara (DXY) po sześciu dniach wzrostów zatrzymuje się we wtorek po teście czteromiesięcznych maksimów.


Jerome Powell i przyszła polityka pieniężna FED: Koronawirus ponownie zwiększa niepewność?

Dwa dni wystąpień prezesa Rezerwy Federalnej przed rządowymi komisjami do spraw finansów oraz bankowości mają miejsce co pół roku. Oprócz sprawozdania samego Jerome Powella, kongresmeni i senatorzy będą mogli podczas nich zadawać pytania, często bezpośrednio związane z dotychczasową i przyszłą polityką monetarną FED. W związku z tym sprawozdania są pilnie obserwowane przez rynek, często posiadając wpływ na wzrost zmienności dolara amerykańskiego.

Jak twierdzą eksperci część zeszłorocznych ryzyk, które zmusiły Rezerwę Federalną do trzykrotnego cięcia stóp w 2019 zdecydowanie się zmniejszyła, jednak ekonomiczne skutki uboczne chińskiego koronawirusa i światowego kryzysu zdrowotnego stworzyły nowe obawy.

“Wydaje się, że w drugiej połowie roku ryzyko pogorszenia perspektyw dla Stanów Zjednoczonych spadło, ponieważ konflikty dotyczące polityki handlowej nieco się zmniejszyły, wzrost gospodarczy za granicą wykazywał oznaki stabilizacji, a warunki finansowe uległy złagodzeniu. W ostatnim czasie możliwe efekty uboczne wynikające ze skutków działania koronawirusa w Chinach stanowią nowe zagrożenie dla prognoz” – stwierdza oficjalny raport zamieszczony na stronie internetowej Fed. “Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w ciągu następnego roku wyraźnie spadło w ostatnich miesiącach”.

Gubernatorzy Rezerwy Federalnej mają powody do zadowolenia z gospodarki i rezultatów redukcji stóp procentowych o łącznie 0,75%. Gospodarka rosła w tempie 2,1% w skali roku w drugiej połowie 2019 i o 2,3% przez 12 miesięcy zamykając jedenasty rok ekspansji z rzędu, najdłuższy w historii USA. Bardzo dobrze wygląda również amerykański rynek zatrudnienia, gdzie firmy dodały 225 tys. miejsc pracy w styczniu. Tworzenie nowych etatów wyniosło średnio 176 tys. miesięcznie w 2019 r., czyli więcej niż potrzeba, aby zapewnić pracę 125 tys. do 150 tys. osobom wchodzącym na rynek pracy każdego miesiąca i utrzymać umiarkowaną presję na wzrost płac. Przeciętne roczne zarobki godzinowe wzrosły o 3% lub więcej w ciągu 18 ostatnich miesięcy.

Szukasz informacji o rekomendacjach banków na Forex? Sprawdź nasz cotygodniowy raport o dużych bankach. Pobierz raport!
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Kurs dolara vs Jerome Powell, co może wywołać wzmożoną zmienność na USD?

Inwestorzy liczący na wzrost zmienności dolara w związku z raportem Powella przed komisją senacką i Kongresem powinni zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • W styczniowym oświadczeniu FOMC wzrost gospodarczy w USA był opisywany jako „stonowany”. Pozytywniejsze komentarze prezesa FED w tym zakresie z pewnością pozwolą dolarowi wzrosnąć.
  • Pytania dotyczące koronawirusa: jakiekolwiek komentarze związane ze sprawą mogą wzmocnić lub osłabić bezpieczne przystanie w stosunku do USD
  • Pozytywne wypowiedzi dotyczące postępu w zakresie porozumienia handlowego na linii USA i Chiny przełożą się na wzrost dolara
  • Ważną pozostanie również kwestia ostatniego zamieszania na rynku finansowania krótkoterminowego

Kurs dolara przed raportem Powella jest niezwykle mocny i ma za sobą sześć dni umocnienia z rzędu w stosunku do ważonego koszyka walut. Pod koniec zeszłego tygodnia DXY wybijał lokalne maksima na wysokości poziomów z listopada i kontynuował umocnienie, testując we wtorek najwyższe poziomy od początku października. Jeżeli wystąpienie prezesa FED zostanie pozytywnie odebrane przez rynek, to aprecjacja może być kontynuowana, w kierunku maksimów wrześniowych.

Indeks dolara rósł sześć dni z rzędu. Źródło: Tradingview.com

Gdyby taki scenariusz się zrealizował, wtedy para walutowa EUR/USD najprawdopodobniej osunęłaby się poniżej poziomu 1,09 USD oraz dołków z przełomu września i października, co z kolei otworzyłoby drogę w kierunku wielomiesięcznych minimów.

Pozytywnie prezentuje się sytuacja również na rynku giełdowym. Kontrakty terminowe na S&P 500 przed startem wtorkowej sesji rosną o 0,22% i pogłębiają historyczne maksima, które indeks rysował w poniedziałek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here