Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Zupełnie inaczej będzie jednak 10 czerwca. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 1:50 czasu polskiego) poznamy bowiem najnowsze dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Japonii w pierwszym kwartale br. Szacuje się, że PKB wzrosło w Kraju Kwitnącej Wiśni o 0,5%, co w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego miałoby przełożyć się na wzrost o 2,1%.

O godzinie 10:30 podobny raport opublikuje także brytyjski Office for National Statistics. W chwili pisania tego artykułu nieznane są jednak jeszcze prognozy ekonomistów.

Jedną z ostatnich, istotnych publikacji makroekonomicznych poniedziałkowej sesji będzie natomiast raport z amerykańskiego rynku pracy. Job Openings and Labor Turnover survey (JOLTs) to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Wtorek

W trakcie wtorkowej sesji rynki poznają zaledwie dwa istotne raporty makroekonomiczne. Pierwszy z nich dotyczyć będzie rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Zdaniem analityków średnie wynagrodzenia wzrosły w kwietniu br. o 3,1% (po wzroście o 3,3% przed miesiącem) a stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,8%.

O godz. 14:30 poznamy także inflację producencką (PPI) ze Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku spodziewany jest wzrost na poziomie 0,1% m/m i 2,0% r/r.

Środa

Środowa sesja również zapowiada się dość spokojnie. Tego dnia poznamy bowiem jedynie dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) w USA i cotygodniowy raport amerykańskiej EIE obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku.

Czwartek

Czwartek także zapowiada się dość spokojnie. Co prawda już w trakcie sesji azjatyckiej (o 3:30) poznamy raport z australijskiego rynku pracy, to jednak w ciągu sesji europejskiej i azjatyckiej dziać się będzie stosunkowo niewiele. W przypadku danych z Australii, szacuje się, że w maju 2019 r. zatrudnienie wzrosło o 17,5 tys., co miałoby przyczynić się do spadku stopy bezrobocia (do 5,1% z 5,2% obecnie).

O godz. 8:30 poznamy także decyzje monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SBN) a godzinę później odbędzie się konferencja prasowa z udziałem oficjeli banku.

Piątek

W piątek uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na zaplanowanym na godz. 14:30 raporcie dot. sprzedaży detalicznej w USA. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w maju br. o 0,6% (po spadku o 0,2% przed miesiącem).

Oprócz tego, już o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny podzieli się także najnowszymi danymi dot. inflacji konsumenckiej (CPI). W tym przypadku rynkowy konsensus zakłada, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 2,3%.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPiątkowy przegląd rynków – NFP pogrążyło dolara
Następny artykułBlok po 22 – 7 czerwca 2019: EUR/USD, AUD/NZD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here