Naga MarketsEuro zakończyło rok na poziomie 1,23 USD i 4,55 zł, a brytyjski funt na szczytach. Czego oczekiwać w przyszłym roku od rynków walutowych? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Siła funta ma miejsce po informacjach o przyjęciu przez brytyjski parlament ustawy, która reguluje przyszłe relacje z UE po Brexicie
  • Polska waluta znalazła się pod presją sporego zamieszania – podejrzenia kolejnej interwencji NBP na rynku
  • Turecka waluta nie zaliczy mijającego roku do udanych, pomimo bardzo dobrego listopada i grudnia

Te artykuły również Cię zainteresują
Turecka lira i rosyjski rubel to najwięksi przegrani tego roku

Sylwestrowy handel był specyficzny, gdyż na przełomie roku nie podejmuje się nowych tematów, a domyka stare, a płynność jest symboliczna. Dolar wypadł mieszanie. Był słabszy do większości walut, ponownie najmocniejsze były waluty Antypodów (AUD i NZD), oraz funt. Dobra passa brytyjskiej waluty ma miejsce po informacjach o przyjęciu przez brytyjski parlament ustawy handlowej, która reguluje przyszłe relacje z UE po Brexicie, który będzie miał miejsce już za kilkanaście godzin (o północy).

Kurs GBPUSD jest na najwyższym poziomie w tym roku, po tym jak wybite zostały ostatnie grudniowe szczyty przy 1,3623. W przypadku EURUSD pozostajemy wokół 1,23. W gronie najsłabszych walut są rubel i turecka lira tracące odpowiednio 0,59 proc. i 0,4 proc. wobec dolara. Nieco słabsze były też waluty naszego regionu CEE3 (forint, korona, złoty) – oznajmił ekspert BOŚ.

Polska waluta znalazła się pod presją sporego zamieszania – podejrzenia kolejnej interwencji NBP na rynku, oraz gołębie wypowiedzi niektórych członków RPP sugerujące determinację w utrzymywaniu słabszego złotego – Glapiński, Sura, Ancyparowicz. Na korzyść warto odnotować słowa utożsamianego z jastrzębim obozem Eugeniusza Gatnara z RPP, którego zdaniem trudno będzie znaleźć większość dla wniosku o obniżkę stóp procentowych.

Z informacji napływających z globalnych rynków wspomnijmy o słowach szefa republikańskiej większości w Senacie, które redukują szanse na przyjęcie ustawy o wyższych świadczeniach dla Amerykanów, oraz słabszych odczytach PMI dla Chin za grudzień – jest to pewne zaskoczenie, choć nie ma większego wpływu na kurs juana – dodał.

Turecka waluta nie zaliczy mijającego roku do udanych, pomimo bardzo dobrego listopada i grudnia, kiedy to wymazała część strat (na USDTRY powróciliśmy do poziomu z końca sierpnia). Interwencyjne podwyżki stóp skusiły część inwestorów opierających swoją strategię o tzw. carry trade, a biorąc pod uwagę ultra-gołębią politykę największych banków centralnych, może być to kusząca alternatywa.

Niemniej ryzyko polityczno-gospodarcze wokół Turcji pozostaje duże, co nie pozwala myśleć nazbyt pozytywnie o lirze w 2021 r., biorąc pod uwagę, że kraj ten regularnie ociera się o tzw. kryzys walutowy – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. Jeśli chodzi o kurs GBP/USD analizy P. Rogalskiego wypadają fatalnie od lipca zeszłego roku. Latem uważał, że funt po cenie 1.24 to wysoko i spodziewał się spadków, kilka dni później funt odbił na prawie 1.35. Od tego czasu szuka korekty na funcie. Do tego wspominał, że co prawda indeks dolara może się osuwać, ale funt nie powinien być tego beneficjentem ze względu na brexit i zadłużenie UK (okazało się że funt był głównym beneficjentem spadku dolara). Mógłbym jeszcze długo wymieniać. Analiz innych walorów tegoż Pana nie śledziłem, ale ostrzegam, żebyś nie żałował jak ja. Na covidzie już nie jeden się przejechał, obyś nie dołączył do naszego nieszczęsnego grona. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here