Naga MarketsPrzed zbliżającym się wielkimi krokami, jutrzejszym posiedzeniem FOMC, przygotowaliśmy dla Was podsumowanie najważniejszych komentarzy politycznych członków Federal Open Market Committee. W zestawieniu znalazły się wypowiedzi z połowy lutego jak i zdecydowanie bardziej aktualne, sprzed zaledwie kilku dni. Całość podzieliliśmy na grupy tematyczne, aby przegląd był jak najczytelniejszy. Serdecznie zapraszam Was do lektury!

UWAGA: „*” – (gwiazdka) oznacza członka, który posiada w 2014 roku prawo do głosowania

Te artykuły również Cię zainteresują
Tapering

Charles Evans (Chicago): „Podczas dwóch ostatnich spotkań zredukowaliśmy natężenie zakupów aktywów o 10 miliardów dolarów i podczas następnego posiedzenia zamierzamy zrobić to samo.” (10 marzec)

Charles Plosser (Filadelfia*): „Zmniejszając tempo nabycia aktywów w regularnych odstępach czasowych to podążanie we właściwym kierunku. Jednak obecne tempo może zostawić nas daleko poza krzywą rynkową jeżeli gospodarka będzie nadal rozwijała się zgodnie z prognozami FOMC.” (10 marzec)

Dennis Lockhart (Atlanta): „O ile gospodarka nie odwróci się nagle w przeciwnym kierunku i sytuacja zacznie się znacząco pogarszać lub staniemy przed ryzykiem dezinflacji , wtedy program zwijania powinniśmy całkowicie zakończyć jeszcze do końca tego roku.” (6 marca)

William Dudley (Nowy Jork*): „Próg jest bardzo wysoki… prognozy musiałyby się zmieniać w istotny sposób w stosunku do moich oczekiwań. jeżeli gospodarka zdecyduje, że będzie się rozwijać na poziomie 5% lub całkowicie zrezygnuje ze wzrosty wtedy byłby to ten rodzaj zmian, który mógłby zagwarantować zmianę obecnego tempa taperingu.” (6 marca)

Plosser (Filadelfia*): „Myślę, że przeszkody do zmiany obecnego tempa są naprawdę bardzo wysokie. Dobrą rzeczą jest to, że rynek wydaje się powszechnie akceptować obecną sytuację i zdaje sobie sprawę, że nie wprowadzimy poważniejszych zmian dopóki nie wydarzy się coś naprawdę istotnego.” (6 marca)

Richard Fisher (Dallas*): „Pojawia się coraz więcej znaków, że luzowanie ilościowe było prowadzone zbyt długo: zakłócenia rynku oraz oddziaływanie złych bodźców staje się coraz bardziej powszechne. Osobiście uważa, że zmniejszanie wysokości zakupów aktywów dokonywanych przez FED jest dobrym krokiem – przynajmniej na początek. Kontynuowanie zakupów w kontrolowanym tempie, prowadzące do ich całkowitej likwidacji tak szybko jak tylko będzie to możliwe.”

Jeffrey Lacker (Richmond): „Dawaliśmy już do zrozumienia, że będziemy zmniejszać zakupy w stałym tempie. Obecnie istnieje zbyt wiele przeszkód, aby zmienić wcześniej obrane tempo taperingu” (4 marca)

Jannet Yellen (Przewodnicząca*): „Jeżeli pojawi się jakakolwiek znacząca zmiana w naszych dotychczasowych prognozach wtedy będziemy otwarci na ponowne poruszenie kwestii taperingu. Nie chciałabym jednak rzucać tutaj ostatecznych osądów. Jeżeli gospodarka będzie się rozwijała tak jak przewidujemy, spodziewamy się dalszego zmniejszania tempa zakupu aktywów, które będzie równe i miarowe.” (27 luty)

Eric Rosengren (Boston): „Już wielokrotnie podkreślaliśmy, że stopniowo podejście jest najbardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę nasze prognozy gospodarcze.” (26 luty)

Stopy procentowe

Dudley (Nowy Jork*): „Oczekiwanie, że stopy procentowe zaczną wzrastać jest bardzo rozsądne… gdzieś w okolicach połowy 2015 roku.” (7 marca)

Lockhart (Atlanta)” „Wspieram osobiście kontynuację wysoce dostosowawczej polityki pieniężnej i odraczanie wzrostów jeszcze przez pewną chwilę.” (6 marca)

John Williams (San Francisco): „Według mnie, bazując na moich własnych prognozach, mogę stwierdzić, że nastąpi to gdzieś w połowie przyszłego roku. Ostateczna data może przesunąć się do przodu lub do tyłu w zależności od tego jak będzie wyglądała gospodarka.” (5 marca)

Lacker (Richmond): „Spodziewam się, że nasz pierwszy krok będzie zdecydowanie ostrożniejszy niż w 1994 roku” (4 marca)

Plosser (Filadelfia*): „Proste zasady polityki monetarnej wskazują, że stopa funduszy federalnych powinna wzrosnąć bardzo szybko – jeżeli nie już.” (28 luty)

Esther George (Kansas City): „Utrzymywanie niskich stóp procentowych przez dłuższy okres czasu jest niekorzystne dla sektora bankowego, w odniesieniu do sposobu w jaki banki prowadzą działalność. Marże są bardzo mocno okrojone co utrudnia wypracowanie zadowalających zysków.

Lockhart (Atlanta): „Myślę, że minie jeszcze trochę czasu przed podwyżką, podniesieniem stopy funduszy federalnych. Według mnie jeszcze przez pewien czas będziemy działali w środowisku niskich stóp procentowych. Przejście będzie procesem stopniowym.” (27 luty)

Rossengren (Boston): „Gdyby przykładowo podczas każde spotkania zmniejszać QE3 o 10 miliardów dolarów, wtedy pod koniec roku bylibyśmy bliscy zakończenia programu. Jeżeli myślałeś, że niekoniecznie zdecydujemy się na zacieśnianie stóp po kilku spotkaniach później, to znajdujesz się gdzieś w połowie obecnego roku. W pewnym stopniu nasz program zakupu aktywów dostarcza wskazówek na temat tego, jaki będzie najbardziej prawdopodobny scenariusz działania,”

Instrukcje wyprzedzające

Dudley (Nowy Jork*): „Jest to chyba rozsądny czas, aby zmienić dotychczasowe oświadczenia i zrezygnować z progu 6,5% jeżeli chodzi o bezrobocie gdyż wskaźnik ten i tak nie ma żadnej większej wartości. Zdecydowałbym się na zmianę instrukcji wyprzedzającej przed dotarciem do tego progu. Podejście Banku Anglii moim zdaniem jest tutaj bardzo dobre – bardziej jakościowe niż ilościowe.” (6 marca)

Lockhart (Atlanta): „Według mnie powinniśmy postawić na taki schemat działań, który jest bardziej jakościowy niż ilościowy” (6 marca)

Plosser (Filadelfia*): „Politycy nie mogą jednocześnie zachowywać dyskrecji i zobowiązywać się do przekazywania instrukcje wyprzedzających licząc w tym samym czasie, że instrukcje te okażą się wysoce skuteczne.” (6 marca)

Fisher (Dallas): „Dowodziłem już wcześniej, że musimy przedyskutować kwestię tego kiedy podniesiemy stopy procentowe. Poziom bezrobocia jest tutaj rozmytym narzędziem, rozmytą zmienną.” (5 marca)

Williams (San Francisco): „Rząd powinien zaproponować nowe instrukcje wyprzedzające. Głównym czynnikiem, który chcemy osiągnąć dzięki publikowaniu Forward Guidance – zakładając, że w przypadku rynku pracy osiągnęliśmy zdecydowane postępy – jest zapewnienie odpowiedniego narzędzia porozumiewania się FEDu z resztą rynku.” (5 marca)

Lacker (Richmond): „Poziom bezrobocia, który ustaliliśmy powoli staje się nieaktualnym czynnikiem, więc warto byłoby myśleć o zmianach obecnych FG. Osobiście opowiadam się za powrotem do jakościowej formy komunikowania i jasnego powiedzenia co wiemy lub czego nie wiemy odnośnie utrzymania stóp procentowych na tak niskich poziomach.” (4 marca)

Evans (Chicago): „To musiałoby być coś, co dobrze oddaje fakt, że stopy utrzymają się na niskim poziomie nawet w przypadku zmienimy sposób naszych wypowiedzi i formę instrukcji.” (28 luty)

Sandra Paianalto (Cleveland*): „To pomogło przekonać społeczeństwo, że stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie, tak jak się tego spodziewaliśmy. Kredytodawcy są bardziej skłonni do dalszego udzielania pożyczek po niższych cenach, ponieważ mają pewność, że stopy procentowe nie poszybują do góry. Firmy i konsumenci mogą podejmować decyzję nie bojąc się o nagłe zachwiania w środowisku kredytowym.” (26 luty)

Yellen (Przewodnicząca*): „Istnieje wiele poglądów na temat tego w jaki sposób tworzyć instrukcje wyprzedzające. Sami debatujemy nad tym od dłuższego czasu i z pewnością będziemy debatowali nadal kiedy stopa bezrobocia zacznie zbliżać się do poziomu 6,5%.” (27 luty)

Inflacja

Dudley (Nowy Jork*): „Wraz ze wzrostem ekspansji rynkowej, spodziewam się stopniowych wzrostów inflacji w kierunku progu 2% obranego przez FOMC. Prognoza ta opiera się na przewidywanym, stopniowym wzroście poziomu wykorzystania zasobów, ustabilizowaniu globalnego popytu oraz ciągnięciu w górę inflacji stabilnymi oczekiwaniami inflacyjnymi.” (7 marca)

Lockhart (Atlanta): „Jeżeli w średnioterminowym okresie zobaczymy brak postępów w realizacji celu inflacyjnego – a poprzez średnioterminowy rozumiem czas do końca 2015 roku – a szanse na pojawienie się takowych postępów również będą niskie, wtedy na pewno będziemy mieli spore powody do zmartwień.” (6 marca)

Fisher (Dallas*): „Wierzę, że uda nam się znaleźć praktyczne sposoby uniknięcia presji inflacyjnej, szczególnie gdy ceny wrócą do bardziej precyzyjnych poziomów.” (5 marca)

Yellen (Przewodnicząca*): „Inflacja znajduje się znacznie poniżej zakładanego celu… Daje nam to szerokie możliwości promowania powrotu do pełnego zatrudnienia i jesteśmy w to bardzo mocno zaangażowani” (27 luty)

Rosengren (Boston): „Innym wskaźnikiem tego co uważam za znaczy zastój na rynku pracy jest brak presji inflacyjnej. Takie warunki wymagają bardzo cierpliwego podejścia i likwidacji przystosowawczej strategii w polityce monetarnej, szczególnie w przypadku ostatnich danych gospodarczych. Polityka pieniężna powinna wspierać powrót do pełnego zatrudnienia, do czego niska inflacja akurat okazuje się przydatna.” (26 luty)

Stabilność finansowa

Lacker (Richmond): „Polityka monetarna powinna być zorientowana na nasze cele, stabilność cen oraz zatrudnienie. Myślę, że próbowanie wprowadzenia kwestii związanych ze stabilnością finansową może być mylące i w tym momencie nie widzę konkretnego powodu, aby miało to miejsce. Nie sądzę, że dla polityki pieniężnej ma sens bazować na stabilności finansowej w przypadku gdy jej zakres nie ma wpływu na nasze cele.” (4 marca)

Jeremy Stein (Gubernator*): „Nie ma ogólnej zasady mówiącej o konieczności oddzielania polityki pieniężnej od zachowania stabilności finansowej. Polityka monetarna jest zasadniczo bardzo mocno z nią związana między innymi modyfikując premie za ryzyko lub spready kredytowe. Tak więc decydenci polityki pieniężnej nie powinni umywać rąk kiedy spready ostro się odwracają.” (28 luty)

Daniel Tarullo (Gubernator*): „Należy zauważyć, że włączanie zagadnienia stabilności finansowej do decyzji polityki pieniężnej nie musi oznaczać od razu tworzenia dodatkowego mandatu dla tejże polityki.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here