Naga Markets

Co ma wpływ na ustalanie kursu złota?Złoto jest używane jako standard wartości walut na całym świecie. Cena złota jest podawana jako wartość waluty, często w dolarach amerykańskich i może zmieniać się wraz z warunkami rynkowymi. Co wpływa na cenę złota na obecnym rynku? Poniżej przedstawiamy kilka znaczących czynników wpływających na wahania kursu złota, które każdy inwestor zainteresowany obrotem złotem powinien zrozumieć.

Czynnik #1 Globalny kryzys

Z racji tego, że ceny złota mają tendencję do wzrostu, gdy ludzie nie mają zaufania do rządów lub rynków finansowych, często nazywa się ten metal szlachetny towarem kryzysowym. Wydarzenia światowe często mają wpływ na kurs złota, ponieważ złoto jest postrzegane jako źródło bezpieczeństwa pośród zawirowań gospodarczych lub geopolitycznych.

Na przykład cena złota wzrosła zaraz po tym, jak Rosjanie wkroczyli na Ukrainę, ponieważ ludzie stali się niepewni stabilności geopolitycznej w regionie. W innych przypadkach akcja wojskowa może w rzeczywistości zwiększyć pewność siebie w sytuacjach geopolitycznych. Na przykład cena złota spadła na początku I wojny w Zatoce Perskiej. Najważniejsze jest to, że chaos polityczny oznacza większe zainteresowanie złotem jako bezpieczną przystanią.

Czynnik #2 Inflacja

Często wymienianym powodem posiadania złota jest zabezpieczenie przed inflacją i dewaluacją waluty. Wartości walut podlegają wahaniom, ale wartości złota, jeśli chodzi o to, ile można kupić za uncję złota, mogą pozostać bardziej stabilne w dłuższej perspektywie.

Ponieważ złoto ma wartość poza polityką – jest cenione na całym świecie – złoto jest atrakcyjne jako solidna inwestycja o niskim ryzyku pośród podupadających walut. Inwestorzy chętnie kupują złoto, gdy zaczynają zakładać, że galopująca inflacja sprawi, że wartość ich papierowych pieniędzy spadnie.

Czynnik #3 Wartość dolara amerykańskiego

Dolar amerykański jest nadal dominującą walutą rezerwową na świecie, co czyni go jedną z głównych walut używanych przez różne kraje w handlu międzynarodowym. Cena złota i siła dolara mają dość wyraźną zależność odwrotną: kiedy dolar jest silny, złoto jest słabsze i na odwrót. Z drugiej strony osoby kupujące złoto mogą postrzegać silnego dolara jako okazję do zakupu, co może zapewnić pewne wsparcie cenowe.

Czynnik #4 Niestabilność banku centralnego

Większość krajów ma banki centralne – warto wymienić tutaj chociażby:

  • Europejski Bank Centralny,
  • Bank Japonii,
  • Szwajcarski Bank Narodowy.

Upadki banków i nieregularna polityka gospodarcza sprawiają, że kupowanie złota wydaje się bezpieczną inwestycją. Teraz, w 2022 roku po raz kolejny ludzie gromadzą się wokół złota, gdy obecny system pieniądza papierowego jest niepewny.

XTB

Niektórzy inwestorzy wolą fizyczne i namacalne bezpieczeństwo posiadania złota, gdy banki centralne przechodzą przez deficyty, i traktują to jako prawdziwą ochronę swojego bogactwa. Z kolei zwiększony popyt jeszcze bardziej podnosi wartość złota.

Czynnik #5 Stopy procentowe

Złoto nie przynosi odsetek jak obligacje skarbowe czy rachunki oszczędnościowe, ale obecne ceny złota często odzwierciedlają wzrosty i spadki stóp procentowych. Wraz ze wzrostem stóp procentowych ceny złota mogą spadać, ponieważ ludzie sprzedają złoto, aby uwolnić fundusze na inne możliwości inwestycyjne.

Wraz ze spadkiem stóp procentowych cena złota może ponownie wzrosnąć, ponieważ koszt alternatywny posiadania złota jest niższy w porównaniu z innymi inwestycjami. Niskie stopy procentowe oznaczają większą atrakcyjność złota.

Czynnik #6 Biżuteria i przemysł

Złoto jest cenne nie tylko jako fundusz hedgingowy i bezpieczna inwestycja – złoto jest również wykorzystywane w jubilerstwie i przemyśle. Ponad połowa popytu na złoto pochodzi z biżuterii, a Chiny, Indie i Stany Zjednoczone to trzy kraje o największym popycie na ten metal.

Jak traktowane jest złoto globalnie?

  • rodzaj waluty,
  • przejaw bogactwa,
  • wyjątkowy prezent,
  • zabezpieczenie przed złymi czasami.

Ten popyt powoduje wzrost ceny złota. Poza biżuterią, kolejne dwanaście procent popytu na złoto pochodzi z zastosowań przemysłowych. Producenci używają złota we wszelkiego rodzaju urządzeniach elektronicznych, od komputerów po systemy GPS i urządzenia medyczne. To wszystko ma koniec końców wpływ na bieżący kurs złota.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBitcoin Cash (BCH) stanie się prawnym środkiem płatniczym w kraju na Karaibach
Następny artykułElon Musk twierdzi, że pracuje od świtu do nocy, 7 dni w tygodniu
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here