Naga Markets
Co kupuje Warren Buffett, gdy rynki się załamują? 5 największych spółek Berkshire Hathaway
Warren Buffett, zwany jest często Wyrocznią z Omaha

Warren Buffett jest jednym z najbardziej znanych inwestorów na świecie dzięki swojej udanej karierze na rynkach kapitałowych. „Wyrocznia z Omaha” najczęściej inwestuje poprzez swoją firmę Berkshire Hathaway. W poniższym artykule analizujemy 5 największych spółek posiadanych przez konglomerat miliardera.

Warren Buffett stawia na Apple. Na podium znalazły się również Bank of America oraz Chevron

Strategia Buffetta ma dwa oblicza. Albo przejmuje firmę i przekształca ją w spółkę zależną Berkshire, albo kupuje określoną liczbę akcji danej firmy. Sukces Berkshire sprawił, że Buffett stał się celebrytą wśród inwestorów i biznesmenów.

W ciągu ostatnich pięciu lat akcje Berkshire Hathaway klasy A przyniosły zyski w wysokości 71,08%. W tym samym okresie, S&P 500 i Nasdaq 100 zyskiwały odpowiednio: 51,82% i 81,36%.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Poniższa lista zawiera 5 największych zakładów miliardera na dzień 22 listopada 2022 roku. Lista została stworzona przy użyciu informacji dostarczonych przez spółkę w jej najnowszym wypełnieniu 13F w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

1. Apple – 40%

CEO Berkshire Hathaway zaczął skupować akcje Apple do portfela Berkshire Hathaway w 2016 roku pod wpływem kilku swoich najbliższych doradców, Todda Combsa i Teda Weschlera. „Wyrocznia z Omaha” wielokrotnie chwaliła zarówno firmę, jak i jej CEO Tima Cooka ze względu na ich zdolność do wymyślania produktów, które zmieniły sposób życia ludzi.

Bossa
Notowania spółki Apple, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl
Notowania spółki Apple, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl

Jeszcze w 2020 roku miliarder powiedział, że Apple to „prawdopodobnie najlepszy biznes, jaki zna na świcie”. Konglomerat posiada około 895 milionów akcji Apple, co stanowi 5,96 wszystkich akcji Apple w obrocie. Pozycja Berkshire Hathaway jest warta 126,5 miliardów dolarów, na podstawie obecnej ceny rynkowej, co stanowi obecnie 40% całego portfela konglomeratu.

2. Bank of America Corp – 11,5%

Bank of America jest drugim największym amerykańskim bankiem pod względem wartości aktywów. Bank posiada prawie 4 tys. oddziałów w Stanach Zjednoczonych i jest uważany za szczytowe osiągnięcie branży finansowej w tym kraju.

Buffett zaczął inwestować w Bank of America w 2011 roku, mniej więcej trzy lata po tym, jak kryzys finansowy zagroził zakłóceniem całego systemu finansowego. Berkshire posiada 1,03 miliardów akcji instytucji finansowej.

Notowania spółki Bank of America Corp, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl
Notowania spółki Bank of America Corp, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl

Wartość tej pozycji w oparciu o aktualną cenę akcji banku wynosi 31,2 miliardów dolarów, co stanowi 11,5% portfela Warrena Buffetta.

3. Chevron Corporation – 9,3%

Spółki naftowe zdołały w tym roku znaleźć się w pierwszej dwudziestce portfela Berkshire Hathaway, ponieważ cena ropy naftowej wzrosła w związku z rosnącymi napięciami geopolitycznymi między Rosją a kilkoma krajami rozwiniętymi, w tym USA.

Na dzień 22 listopada cena ropy WTI wzrosła o 6,75% w ujęciu rocznym po 55-procentowym rajdzie, jakiego ropa doświadczyła rok wcześniej. W rezultacie, akcje spółki Chevron oraz pozostałych spółek naftowych odnotowały znaczny wzrost.

Notowania spółki Chevron Corporation, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl
Notowania spółki Chevron Corporation, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl

Berkshire Hathaway jest na dzień dzisiejszy największym akcjonariuszem Chevronu. Całkowita wartość akcji posiadanych przez konglomerat wynosi 24,4 miliardy dolarów, czyli równowartość 9,3% całego portfela.

4. Coca-Cola Company – 7,3%

Coca-Cola Company jest uważana za jeden z podstawowych zakładów Warrena Buffetta. Miliarder rozpoczął gromadzenie jej akcji już w 1988 roku i od tego czasu zwiększył udział Berkshire w spółce do 7,3%.

„Wyrocznia z Omaha” jest nie tylko akcjonariuszem Coca-Coli, ale także jej wielkim fanem. Buffett regularnie pije Coca-Colę o smaku wiśniowym i często chwali „bezsmakową” naturę napoju, co sprawia, że jest to rodzaj napoju, który nie może się ludziom znudzić.

Notowania spółki Coca Cola Company, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl
Notowania spółki Coca Cola Company, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl

W związku z tym jego pozycja na akcjach Coca-Cola Company wynosi aż 22,4 miliardy dolarów, czyli 7,3% portfela Berkshire.

5. American Express Company – 6,8% 

American Express jest dobrze znaną firmą płatniczą, która oferuje bogate portfolio produktów, w tym swoje flagowe karty kredytowe wraz z rozwiązaniami dla firm w zakresie pobierania pieniędzy od swoich klientów.

Berkshire Hathaway rozpoczęło nabywanie akcji spółki w 1993 roku. Od tego czasu udział firmy w płatniczej spółce wzrósł do 20,29%, co czyni ją największym indywidualnym akcjonariuszem spółki.

Notowania spółki American Express Company, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl
Notowania spółki American Express Company, wykres 1 rok, źródło: Stooq.pl

Udziały Buffetta są obecnie wyceniane na 20,5 miliardów dolarów. Dzięki temu American Express Company jest piątym co do wielkości holdingiem wśród inwestycji Berkshire Hathaway.

Jak wygląda lista 20 najpopularniejszych spółek Warrena Buffetta?

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych spółek miliardera stanowią odpowiednio:

 1. Occidental Petroleum Corporation – 4,5%.
 2. Kraft Heinz Co – 3,6%.
 3. Moody’s Corporation – 2,2%.
 4. Activision Blizzard – 1,6%.
 5. Taiwan Semiconductor – 1,3%

Warto podkreślić, że miliarder zaczął inwestować w Taiwan Semiconductor stosunkowo niedawno, a czołowa tajwańska firma już teraz znajduje się na dziesiątym miejscu w portfelu inwestora. Więcej o tym możemy przeczytać w artykule: Warren Buffett zaskakuje swoją nową inwestycją w TSMC.

Poniżej przedstawiamy pozostałe 10 największych udziałów „Wyroczni z Omaha”. Mimo, że wielkość tych inwestycji w wartościach bezwzględnych jest stosunkowo duża, to na koniec czerwca stanowiły one zaledwie 7,4% wartości całego portfela akcji Berkshire.

 1. Davita Inc – 1,01%
 2. HP Inc – 0,88 %
 3. Bank of New York Mellon Corp – 0,81%
 4. Citigroup Inc – 0,78%
 5. US Bancorp – 0,75%
 6. Verisign, Inc – 0,75%
 7. Kroger Co – 0,74%
 8. Viacomcbs Inc – 0,59%
 9. Liberty Siriusxm Group – 0,55%
 10. General Motors Company – 0,54%

Oprócz inwestowania w akcje spółek notowanych na giełdzie Berkshire Hathaway jest również aktywne na rynku obligacji. Więcej o tym w artykule: Berkshire Hathaway Warrenna Buffetta zacznie sprzedawać obligacje w jenach?.

Całość inwestycji Warrena Buffetta przedstawiona jest również na poniższej grafice:

Wymienione 20 największych spółek Berkshire Hathaway stanowiło 95,5% portfela firmy w jej najnowszym wypełnieniu 13F dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Konglomerat w swoim ostatnim raporcie z wyników za III kw. podał, że zakupił w tym okresie akcje o wartości prawie 9 miliardów dolarów i sprzedał za 5,3 miliarda dolarów.

Szczegółowy opis pozostałych spółek wymienionych w artykule jest dostępny tutaj.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

 • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCena platyny wspierana przez decyzje chińskich władz. Czy surowiec zdoła kontynuować wzrosty?
Następny artykułS&P500 ogranicza zmienność. Rynki mogą powoli rosnąć. WealthSeed Report nr 12
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.