Naga Markets

Co jest grane na GPW: CI Games aktywny poniżej 5 zł, Sony zainteresowane kupnem CD Projekt? Realizacja zysków na Rainbow Tours, Kino Polska zyskuje dzięki współpracy z Canal+“Co jest grane na GPW” – to cykl podsumowujący wszystko to co działo się podczas dzisiejszej sesji. Przyglądamy się nastrojom jakie panują na zagranicznych rynkach akcyjnych oraz jak przekłada się to na sentyment na krajowych indeksach. Sprawdzamy aktywne spółki oraz szukamy potencjalnych transakcji.

 • Niezłe nastroje na otwarciu tygodnia
 • Czekamy na wyniki CD Projektu
 • Vistal Gdynia – możliwe wejście inwestora z zagranicy
 • Wittchen szybko zakończył korektę
 • Kino Polska TV widzi duży potencjał wzrostu przychodów
 • OT Logistics z dywidendą sięgającą 14%
 • Amica zyskuje po wynikach kwartalnych
 • Rainbow Tours mocno przebił oczekiwania analityków
 • Mercator Medical z kiepską techniką
 • PCF Group doświadcza przeceny po ogłoszeniu nowej emisji akcji
 • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Amerykańskie porozumienie

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosło poprawę nastrojów na rynkach akcyjnych, szczególnie pierwszej fazie tuż po otwarciu. Powodem było ogłoszone porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że było to spodziewane, ze względu na polityczny teatr, wielu ekspertów spodziewało się, że porozumienie może zostać zawarte w ostatnich chwili.Spoglądając choćby na niemiecki indeks DAX widać, że po piątkowym odbiciu, dzisiejsza dynamika zwyżki nie była już tak imponująca. Mimo wszystko, nadal zachowane zostaje podstawowe wsparcie w postaci poprzedniego maksimum trendu. Historia pokazuje, że w okresie zwiększania limitu zadłużenia w USA, rynki akcji raczej traciły.

WIG20 podobnie jak zagranica

Powodem jest to, że Departament Skarbu USA dostaje zielone światło do dużych emisji obligacji, musząc zdobyć nowe środki na działalność państwa. Zazwyczaj powodowało to chwilowe “wyssanie” kapitału właśnie z rynków akcji, na rzecz rynku obligacji.

Zachowanie polskich WIGów nie odbiegało dzisiaj od zagranicznego wzorca. Reakcja popytu także miała miejsce na poprzednich maksimach trendu. Ze względu jednak na historyczne spadki po ogłoszeniu porozumienia, warto pozostać ostrożnym, tym bardziej, że nie są to wzrosty na szerokim rynku. Przez wiele ostatnich sesji w USA, zwyżki na indeksach zawdzięczamy wzrostom jedynie na wąskiej grupie największych firm.

CI Games walczy o zakończenie korekty

Przechodzimy do analizy najciekawszych spółek na GPW poniedziałkowej sesji. Ze względu na nieobecność inwestorów z USA, generalnie dzisiejsze notowania były dość spokojne. Na tym tle pozytywnie wyróżniał się producent gier CI Games.

Spółka ma za sobą zarówno ogromne wzrosty, ale też dużą korektę. Euforia na akcjach związana jest z bardzo dużymi oczekiwaniami co do zbliżającej się premiery kluczowej gry.

W związku z tym, wydaje się, że niemal do samego debiutu powinniśmy obserwować tutaj wzmożony popyt. Na razie widać, że kupujący pojawiają się zawsze po spadku poniżej 5 zł. Na Wykresie 4 godzinnym można wyznaczyć niewielki kanał spadkowy, z którego wybicie górą powinno być traktowane jako sygnał końca korekty.

Vistal i zagraniczny inwestor

Realizację zysków po mocnym wybiciu notuje Vistal Gdynia. Skokowy wzrost notowań to efekt informacji o tym, że firma podpisała list intencyjny z inwestorem zainteresowanym nabyciem kluczowych aktywów spółki.

Na wykresie kurs Vistalu nadal jest na niskich poziomach na tle historycznym. Dalsze notowania będą zależeć od kolejnych informacji w tej sprawie.

Wittchen nadal mocny

W czołówce zyskujących spółek znalazł się także Wittchen. Spółka jest jednym z liderów hossy w swojej branży, a to za sprawą bardzo mocnych wyników. Obecnie spółka podtrzymuje dotychczasowe prognozy i spodziewa się dwucyfrowej dynamiki przychodów ze sprzedaży w 2023 roku.

Tylko w kwietniu, według wstępnych danych, przychody wzrosły o 52%. Na wykresie obserwujemy zakończenie krótkiej korekty. Duże obroty podczas dzisiejszej sesji sugerują dalszą poprawę maksimów trendu.

Optymizm na CD Projekt

W ostatnim czasie wiele sprzecznych sygnałów płynęło z CD Projektu. Ostatecznie wyklarował się ruch wzrostowy, choć nadal nie ma on większego znaczenia pod względem szerszego układu. Kluczowe byłoby dopiero wybicie oporu przy 124-125 zł, który dzisiaj był atakowany.

Za dobrymi nastrojami na spółce stoją dwie sprawy. W weekend pojawiły się plotki, o tym, że Sony może być zainteresowanym przejęciem spółki. Na razie nie wiadomo ile jest w tym prawdy, a CD Projekt poinformował, że nie prowadzi rozmów w tej sprawie.

Po sesji planowana jest prezentacja wyników spółki, co także napawa inwestorów nadziejami. Jeżeli zwyżka budowana była pod dobry raport, to jutrzejsza sesja ma podwyższone ryzyko realizacji zysków, chyba że w raporcie pojawi się coś zaskakującego.

Zobacz także: PLN okiem technika: dołek na USD/PLN co 3-4 lata, kurs franka na wieloletniej linii trendu, kurs euro na poziomie sprzed wybuchu wojny

Kino Polska poprawia roczne maksimum

Dobre nastroje utrzymują się na akcjach Kino Polski TV. Spółka przed kilkoma dniami poinformowała, że widzi duży potencjał wzrostu przychodów dzięki możliwości skalowania projektów telewizyjnych i synergii z podmiotami z Grupy Canal+.

Na wykresie trwa próba wybicia ważnej strefy oporu w rejonie 14,50 zł. Dzisiaj kurs znalazł się na najwyższym poziomie od niemal 12 miesięcy.

Duża dywidenda od OT Logistics

Swój dotychczasowy rekord minimalnie poprawiła dzisiaj spółka OT Logistics. Tylko od początku roku kurs akcji wzrósł o ponad 150%.

Spółka wypłaca wysokie dywidendy. Tegoroczna wypłata wyniesie 6,40 zł. W kontekście obecnego kursu stopa dywidendy sięga więc aż 14%.

Amica najwyżej od lutego

Udaną sesję zalicza Amica. Producent sprzętu AGD podał, że w I kwartale miał stratę netto w wysokości 0,5 mln zł (poniżej oczekiwań), ale EBITDA sięgnęła 31,3 mln zł (powyżej oczekiwań).

Jak widać, inwestorom wyniki względnie się spodobały, gdyż kurs był dzisiaj najwyżej od połowy litego. Na wykresie widać, że popyt walczy o wybicie ważnej strefy oporu przy 85,50 zł.

Rainbow Tours w korekcie

Względnie słaba reakcja na wyniki za I kwartał pojawia się na akcjach Rainbow Tours. Mimo, że spółka porusza się w silnym trendzie wzrostowym, obecnie wydaje się, że mamy duże ryzyko cofnięcia do linii trendu.

Można mówić o niewielkiej realizacji zysków, gdyż wynikami spółka zaskoczyła zdecydowanie na plus. Zysk netto wyniósł 19,8 mln zł przy oczekiwaniach na poziomie 9,8 mln zł. Wynik EBITDA przebił oczekiwania analityków o niemal 60%.

Dywidenda od Mercator Medical

Próba zainicjowania odbicia od wieloletnich minimów pojawia się na akcjach pandemicznej gwiazdy czyli Mercator Medical. Powodem może być propozycja wypłaty dywidendy w wysokości 2,5 zł na akcje.

Przy obecnym kursie daje to niemal 6% stopę dywidendy. Negatywnie działa jednak korekta wstępnych wyników za I kwartał. Najpierw spółka podała, że kwartał zakończyła stratą 14,6 mln zł, a następnie, że strata wyniosła 18 mln zł.

Zobacz także: Po sesji: PCE umacnia dolara: zyski na EUR/USD i USD/JPY. Jeszcze nie czas na kupno złota, na ropie możliwa powtórka z kwietnia, ryzyko większych korekt na PLN + podsumowanie zagrań

Wydaje się, że ze względu na minioną hossę w branży, nie ma co liczyć na duże odbicie. W trwającym od jesieni trendzie spadkowym, sygnał wyjścia RSI ponad 50% zazwyczaj był mocno spóźniony i oznaczał koniec odbić i powrót do spadków.

PCF Group z ryzykiem końca wzrostowej korekty

Od kilku sesji negatywnie, także na tle swojej branży, wyróżnia się PCF Group. Spadki zaczęły się po tym jak spółka ogłosiła nową emisję akcji.

W zatrzymaniu przeceny jak dotąd nie pomagają doniesienia, że 60% oferowanych akcji chce przejąć wydawca gier z RPA Krafton.

Na wykresie mamy kolejny zwrot na południe. W tym trendzie korekty zazwyczaj trwają około 1,5 miesiąca. Mimo kilku prób, nie udało się wybić oporu przy 42 zł. Teraz wybicie dołem z kanału wzrostowego może skutkować powrotem przynajmniej na poprzedni dołek przy 36,75 zł.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.