Naga Markets“Im dalej w las, tym więcej drzew…” Nauka inwestowania ma to do siebie, że po pewnym czasie zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że więcej zaczynamy rozumieć, tym więcej pojawia się wątków, które nie dają nam spokoju. Poniżej treść kolejnego pytania z wiadomości od jednego z moich czytelników*:

“Co jeśli kupie na szczycie akcje? Wtedy automatycznie jestem stratny rozumiem? Chyba, że trend znów zacznie rosnąć i będzie większy od poprzedniego szczytu, wtedy jest szansa, że zarobie ale jednocześnie wiąże się to z ryzykiem, że jeszcze niżej może akcja spaść?”

Mam nadzieję, że pytanie pojawia się w chwili kiedy zakupione akcje ulegają rychłej korekcie a na wykresie jest widoczny najwyższy szczyt, na którym doszło do transakcji zakupu. Po części czytelnik dał sobie odpowiedź na postawione pytania a ja spróbuje ją uzupełnić. Nigdy nie wiesz, czy ten szczyt jest ostatnim w danym trendzie. Jeżeli masz świadomość zakupu akcji na szczycie, powinieneś mieć jednocześnie świadomość ponoszonego ryzyka. Jeżeli uświadomiłeś sobie, że faktycznie kupiłeś w najmniej opłacalnym miejscu, postaraj się ustalić poziom straty lub poziom techniczny (wsparcie) po przebiciu którego sprzedasz akcje. Po kilku transakcjach w tym stylu (kupno na szczycie i późniejsza strata) samemu dojdziesz do wniosku, że musisz znaleźć inne momenty zakupu a do następnej transakcji podejdziesz z większym dystansem i przeanalizujesz więcej szczegółów.


Dlaczego kupować akcje w trendzie wzrostowym?


Tu kłania się kolejny ważny szczegół – analiza korekt i wyznaczanie poziomów zmiany trendu. Ja staram się ustalić, czy dana korekta jest zwykłym ochłodzeniem nastrojów czy jest początkiem zmiany trendu. Pamiętaj, że w większości przypadków trend nie zmienia się z dnia na dzień i po drodze widoczne są inne sygnały pro spadkowe. Każdy wykres jest inny dlatego każdy przypadek powinniśmy traktować indywidualnie. Zachęcam do śledzenia działu GPW, gdzie umieszczamy aktualne analizy spółek giełdowych.


Czy już jesteś zarejestrowany w naszej Strefie eLearn?


Z czasem Twoje doświadczenie będzie wzrastać i sam zrozumiesz, że najważniejszym szczegółem na wykresie jest trend. Jego analiza pozwoli Ci na rozsądniejsze decyzje. W zależności od poziomu wiedzy, inwestor jest w stanie rozróżnić kilka rodzajów trendu w zależności od jego długości, musisz się nauczyć rozpoznawać jaki trend jest szumem cenowym, a który ruch jest początkiem nowego trendu.


* – Miej świadomość, że każdy problem z dziedziny teorii i psychologii inwestowania to temat rzeka, nie da się napisać kompletnej odpowiedzi w jednym wpisie.


banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here