Naga Markets

Kurs jena w newralgicznym momencie

Przyczyn takiego rozwoju wydarzeń jest kilka. Przede wszystkim, japońska gospodarka ma od lat problemy z pobudzeniem wzrostu gospodarczego. Także w ostatnim czasie, w okresie podwyższonej inflacji, japoński bank centralny otwarcie mówił, że nie może pozwolić sobie na podwyżki stóp procentowych ze względu na mizerny wzrost gospodarczy – co jeszcze bardziej podkopywało wartość jena.

Zresztą, różnice w wycenach dolara i jena w dużym stopniu wynikają z ich wrażliwości na rentowności obligacji. O ile amerykańskie 10-letnie obligacje płacą już około 4%, to w przypadku japońskich odpowiedników mamy do czynienia z oprocentowaniem w okolicach zera.

Oczywiście nie bez znaczenia dla notowań USD/JPY pozostaje fakt umocnienia się dolara amerykańskiego na fali globalnego nastawienia risk-off. Niemniej, tu w teorii jen także miałby przewagę nad innymi walutami świata ze względu na to, że jest on – obok amerykańskiego dolara i szwajcarskiego franka – traktowany jako tzw. bezpieczna przystań.

Obecnie jednak inwestorzy w jena nie wierzą, a dotarcie notowań USD/JPY do okolic 150,00 jest prawdopodobne. Wiele wskazuje na to, że BoJ będzie nadal próbował zatrzymać spadki wartości jena interwencjami – po tej z 22 września może nastąpić kolejna. Możliwe jednak, że wpłynie ona na wartość tej waluty jedynie krótkoterminowo.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs AUD/USD w silnym trendzie spadkowym. To raczej nie koniec, uważa Barclays
Następny artykułKurs GBP/USD słabszy po wypowiedzi prezesa BoE
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here