Naga MarketsCo dalej z frankowiczami

Sprawa frankowiczów nie cichnie ani na chwile. Warto przyjrzeć się tematowi w świetle unijnego orzecznictwa, które korzystne jest dla kredytobiorców.

Czy da się uwolnić od kredytu we frankach?

Temat frankowiczów to zagadnienie bardzo złożone, które otarło się już o wszystkie instancje, włącznie z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Najnowsze orzecznictwo budzi nadzieję, ponieważ jest ono korzystne dla kredytobiorców. Jak można uwolnić się od kredytu we frankach? Konieczne jest złożenie pozwu przeciwko bankowi. Na fali orzecznictwa TSUE zapadają ostatnio wyroki na korzyść frankowiczów. Wyroki te respektują banki. Warto więc skorzystać z tej dobrej passy i postarać się o uwolnienie od kredytu już teraz. Tym bardziej, że kurs franka idzie do góry i nie wygląda na to, żeby w związku z panującą pandemią miało się to szybko zmienić.

Niezbędna pomoc specjalisty

Dochodzenie swoich praw w sądzie warto zacząć od znalezienia profesjonalisty, który będzie nas reprezentować. Nie znając rynku trudno jest nieraz wybrać konkretną kancelarię. W tym zakresie pomoc frankowiczom oferuje serwis HelpHero. Eksperci pośrednictwa prawnego przeanalizują naszą sytuację i pomogą nam znaleźć najlepszą opcję. Sam kontakt z zespołem HelpHero odbywa się w 100% online, opłaty wstępne są elastyczne a stawki z kancelariami – negocjowane przez doradców. Warto zainteresować się tą opcją. W czym bowiem może nam pomóc prawnik?

Czego można dochodzić w sądzie?

W sądzie możemy dochodzić unieważnienia umowy kredytowej, która odnosi się do franka szwajcarskiego lub też usunięcia z tejże umowy niedozwolonych postanowień umownych. To drugie rozwiązanie nazywamy odfrankowieniem. Odfrankowienie sprawia, że z umowy usuwane zostają te klauzule walutowe, które odnoszą się do kursu franka szwajcarskiego. Mówiąc inaczej – kredyt staje się kredytem złotówkowym, o oprocentowaniu według stawki LIBOR.

Dzięki wyrokowi TSUE, wybór najkorzystniejszego rozwiązania leży po stronie kredytobiorcy. Jeżeli więc kredytobiorca dochodzi unieważnienia całej umowy i zachodzą jego przesłanki – takiego wyroku należy się spodziewać. Przed wyrokiem TSUE odfrankowienie dotyczyło tylko umów o kredyt indeksowany, teraz obejmuje ono również umów o kredyt denominowany, co jest kolejnym, korzystnym skutkiem wyroku dla frankowiczów.

Jakie są skutki postępowania sądowego

Po wyroku TSUE, postępowania sądowe w sprawach frankowiczów mogą mieć następujący skutek. W przypadku odfrankowienia, umowa kredytowa z bankiem ulega zmianie. Wyeliminowanie postanowień ma wpływ zarówno na rat zapłacone, jak i te jeszcze niewymagalne, ponieważ bank zobowiązany jest do ponownego przeliczenia rat. W efekcie niejednokrotnie zwracana jest nadpłata.

W przypadku unieważnienia umowy jest ona uznana za nigdy nie zawartą. Strony dotychczasowej umowy muszą się rozliczyć. Kredytobiorca zwraca kapitał, a bank oddaje raty wraz z odsetkami, prowizją, składkami z tytułu ubezpieczenia i innymi ewentualnymi opłatami. Po rozliczeniu kredytobiorca nie musi już spłacać kolejnych rat, następuje też zwolnienie z obciążenia hipotecznego nieruchomości.

Wyrok TSUE otworzył przed frankowiczami nowe drogi wyjścia z impasu, w jakich postawił ich niesławny juz kredyt. Warto właśnie teraz zająć się tą sprawą.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here