Naga Markets
Źródło: Freepik.com

W dniu 16 stycznia napłynęły ważne wieści z Brukseli dotyczące cyfrowego euro. Ministrowie finansów doszli wspólnie do wniosku, że wprowadzenie tego typu aktywa wymaga podjęcia decyzji na tle politycznym.

Konieczne są dyskusje na szczeblu politycznym

Ministrowie finansów z krajów należących do strefy euro regularnie spotykają się w Brukseli, by prowadzić dyskusje dotyczące m.in. wprowadzenia cyfrowego euro. Po ostatnio przeprowadzonych obradach wydano specjalne oświadczenie w tej sprawie. Co ciekawe, zbiega się ono czasowo z inną publikacją, która dotyczy „inwentaryzacyjnego” raportu od  Europejskiego Banku Centralnego (EBC). W oświadczeniu od EBC opisano szczegółowo postępy w pracach na projektem cyfrowego euro.

Grupa ministrów finansów w opublikowanym dokumencie za to napisała, że europejskie CBDC, czyli cyfrowe euro, powinno być ogólnie dostępne dla społeczeństwa oraz gwarantować dostęp do pieniędzy banku centralnego wszystkim mieszkańcom strefy euro. Dodano również, że jego projekt powinien uwzględniać skutki dla środowiska.

Capital.com
 

W oświadczeniu m.in. napisano:

Eurogrupa uważa, że ​​wprowadzenie cyfrowego euro, a także jego głównych cech i wyborów projektowych wymaga decyzji politycznych, które należy omówić i podjąć na szczeblu politycznym.

Poza kwestią wpływu cyfrowego euro na środowisko członkowie Eurogrupy wymienili w swojej publikacji takie aspekty, jak prywatność oraz stabilność finansowa.

Nawołując do przeprowadzenia dyskusji dot. cyfrowego euro, ministrowie podkreślili, że  „są gotowi do wniesienia swojego wkładu w te dyskusje”. Co więcej, w oświadczeniu napisano również:

Z zadowoleniem przyjmujemy również zamiar Komisji [Europejskiej] odnośnie złożenia w pierwszej połowie 2023 r. wniosku ustawodawczego, który ustanowiłby cyfrowe euro i uregulował jego główne cechy, z zastrzeżeniem decyzji współprawodawców.

Ta propozycja ma zostać omówiona zanim jeszcze Rada Prezesów EBC zacznie analizować wyniki fazy dochodzeniowej cyfrowego euro. To wydarzenie ma nastąpić w trzecim kwartale tego roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMeme-inwestor wierzy w Chiny. Naciska na Alibabę posiadając olbrzymi pakiet akcji
Następny artykułWall Street wyznaczy kierunek. Na co czeka dolar? Świat walut Marka Rogalskiego
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.