Naga MarketsAuthor: Antana
Creative Commons Attribution License

Bitcoin trafił do obiegu w styczniu 2009 roku i w przeciągu zaledwie pięciu lat jego wartość z niezauważalnej rozrosła się do potężnych rozmiarów. Jak maluje się jednak przyszłość kryptowaluty? Pięć lat nie jest długim okresem kiedy patrzymy w szerszej perspektywie i kolejne lata mogą przynieść wiele niespodziewanych zmian.

Jeszcze w styczniu 2013 roku 1BTC kosztował 13 dolarów. W grudniu tego samego roku przekroczył natomiast magiczną granicę 1 tysiąca dolarów – przez chwilę będąc wartym więcej niż uncja złota! Potrzeba było zaledwie dwóch miesięcy, aby drastycznie spadł do 430 dolarów (luty 2014) i ponownie zaczął piąć się do góry. Co o Bitcoinie sądzą współcześni, czołowi ekonomiści? Jakie są ich opinie oraz prognozy?

Te artykuły również Cię zainteresują
John Quiggin: Według popularnego australijskiego ekonoma, Bitcoin jest dużym zagrożeniem dla obecnego systemu płatniczego. Quiggin w kwietniu 2013 roku pisał, że BTC prędzej czy później powróci do swojej rzeczywistej wartości – cyzyli do zera. Miało to miejsce w momencie kiedy wartość Bitcoina spadła nagle drastycznie z 164 dolarów do 90.

David Woo: W maju 2013 roku, czyli miesiąc po wypowiedzi Quiggina, przedstawiciel Bank of America – David Woo – prognozował, że BTC ma potencjał osiągnąć cenę nawet 1300 dolarów. Jak później się okazało, nie pomylił się mocno.

Cameron Winklevoss i Mark T. Williams: Kiedy w grudniu BTC pobijał kolejne rekordy, Cameron Winklevoss optymistycznie prognozował, że wkrótce pojedyncza moneta kosztowała będzie nawet 40 tysięcy dolarów. W tym samym czasie inny profesor akademicki, Mark T. Williams zarzekał się, że do połowy 2014 roku wartość kryptowaluty spadnie poniżej 10 dolarów.  Jak widać żaden z Panów nie miał racji.

Al Gore: Postaci byłego wiceprezydenta USA i noblisty chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi otwarcie przyznał, że jest wielkim fanem Bitcoina. Uważa, że rozporządzanie podażą pieniądza musi zostać w końcu wyrwane z ram politycznych i BTC jest tego świetnym przykładem.

Musimy pamiętać, że nowinki często budzą obawy. Podobnie było z domowymi komputerami, samolotami i telefonami stacjonarnymi. W czasie ich wprowadzenia również wiele mówiono o tym, że nie posiadają żadnej wartości. Czy taka sama sytuacja nie ma miejsca z Bitcoinem?

To, czy coś posiada wartość warunkowane jest przez dwa czynniki: użyteczność oraz rzadkość. Docelowa pula BTC wynosi 21 milionów – sprzedawcy, inwestorzy i przedsiębiorcy na całym świecie akceptują Bitcoiny więc musi on być użyteczny. Jako, że ilość BTC jest odgórnie ograniczana to zamiast dynamicznego przyrostu jego ilości będziemy obserwowali wzrost ceny.

Za cryptocoinsnews.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here