Naga MarketsLokata o nic innego jak możliwość ulokowania zgromadzonego wcześniej kapitału. Powinna ona zatem dawać stosunkowo wysokie korzyści. Jej założenie wiąże się jednak z ryzykiem, które podejmuje każda osoba chcąca nieco zarobić na swoich oszczędnościach. Czym zatem charakteryzują się najlepsze lokaty i na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakładaniu?

Korzystne oprocentowanie

Najważniejszą cechą każdej lokaty oszczędnościowej jest jej oprocentowanie. Oczywistym jest, że czym jest ono wyższe, tym lepiej dla nas, bo finalnie otrzymamy większą kwotę. Należy jednak pamiętać, że wysokie procenty wiążą się również z ryzykiem utraty zarobionych w ten sposób środków. Wybierając zatem bezpieczeństwo, minimalizujemy jednocześnie możliwość większego zarobku. Oprocentowanie minimalne, jakim powinniśmy być zainteresowani to 3,0%. Nie jest to mało a jednocześnie taka kwota uchroni przed utratą wartości wskutek wzrastającej inflacji.

Z drugiej strony, obecnie takie oprocentowanie można dostać tylko na lokatach promocyjnych i przy mocnych ograniczeniach kwotowych. Realnie do uzyskania, ale z kolei na nieci dłuższe terminy to ok. 2% np. na 12 miesięcy (zobacz ranking). Dlatego warto spojrzeć na konta oszczędnościowe i uzyskać 2,7-2,8% na kilku równych ofertach.

Elastyczność względem klienta

Dla każdego klienta korzystny jest inny okres trwania umowy. Banki oferują zatem lokaty krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. W przypadku indywidualnego klienta, o wiele ważniejsze jest jednak to, aby lokata zapewniała między innymi możliwość wypłaty przyznanych odsetek nawet w sytuacji, kiedy umowa zostaje zerwana wcześniej. Wiąże się to z faktem, iż w momencie zamrażania konkretnej kwoty, nikt nie ma pewności, że nie będzie jej potrzebował w czasie trwania kontraktu. Życie pisze nieprzewidywalne scenariusze i stwarza wiele sytuacji, kiedy dodatkowa suma będzie koniecznie potrzebna. Jeśli zatem zależy nam na znalezieniu najlepszej lokaty z najkorzystniejszymi warunkami, zwracajmy uwagę na to, czy istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty środków bez utraty odsetek.

Brak dodatkowych usług

Z produktami bankowymi czasami jest jak z wesołym miasteczkiem – za dodatkowe atrakcje trzeba dodatkowo zapłacić. Najbardziej korzystne rozwiązanie w przypadku lokaty to uzyskanie zadowalających warunków bez konieczności uiszczania nadprogramowych opłat. Niektóre banki karzą zakładać konto osobiste u siebie i dopiero wtedy naliczają na przykład wyższe oprocentowanie. Musimy pamiętać, że to wyższe oprocentowanie środków może nie zwrócić nam kosztów między innymi związanych z opłacaniem dodatkowego konta. To z kolei kompletnie mija się z celem, jaki zazwyczaj towarzyszy zakładaniu lokaty terminowej. Najlepszy tego rodzaju produkt bankowy to taki, który nie będzie wymagał od klienta dodatkowych kosztów, a wręcz przeciwnie – będzie przynosił oczekiwane zyski.

Artykuł sponsorowanytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here