Naga MarketsCo będzie dalej z euro i dolarem? - Barclays, Deutsche Bank, BofA
źródło: fotolia.com

12.11.2013

ECB obniżył stopę refinansową w ubiegłym tygodniu o 25 punktów bazowych do 0.25% i pozostawił stopę depozytową na niezmienionym poziomie 0.00%. Główną przyczyną obniżki było rozczarowanie inflacją w październiku gdy inflacja mierzona rok rocznie spadła poniżej 1.0% do 0.7% i 0.8% (rdzeń).

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy Barclays pytają: “Więc co dalej po niespodziewanej obniżce stóp w ECB?”

“Nasz podstawowy scenariusz mówi, że przy lekkim odbicie inflacji w listopadzie i utrzymaniu jej w okolicy 1%, nie spodziewamy się dalszych działań w najbliższych miesiącach, jednak uważamy, że ryzyko w spadku wciąż istnieje” – 0 wyjaśniają – “Jakkolwiek warunku kredytowania pozostaną prawdopodobnie słabe, zwłaszcza na peryferiach, i dalsze działania ECB mogą być konieczne nawet przy zakładanej przez nas stopniowej poprawie w gospodarce eurostrefy (przewidujemy wzrost w strefie euro ok. 1.3% w 2014 roku). ECB, wspólnie z EIB (Europejski Bank Inwestycyjny) i EC (Komisja Europejska), powinny zapewnić rozwiązania wspomagające kredytowanie małych i średnich przedsiębiorstw (SME) do końca roku, co może zmniejszyć negatywne skutki “Oceny jakości aktywów” (AQR) oraz stress testu europejskich banków w 2014 roku”.

Zdaniem ekonomistów Barclays pozostaje pytanie o dalsze wskazania inflacji. Gdyby inflacja w dalszym ciągu utrzymywała się na niskim poziomie, ECB może podjąć kolejne kroki, np.: obniżyć dalej stopę refinansową czy wprowadzić ujemną stopę depozytową. Takim ruchom najprawdopodobniej towarzyszyłoby ogłoszenie kolejnej rundy LTRO, jak twierdzi Barclays.

Z kolei Deutsche Bank rozważa dywergencję jaka powstała w polityce monetarnej ECB i Fed.

“Znacznie lepsze od oczekiwań NFP ukoronowały wielki tydzień dwóch makro-historii: ‘Zwijanie wg. Fed’ oraz ‘dysinflacja w Europie’. Spodziewamy się, że bardziej długotrwała okaże się historia euro, nawet jeśli ta, dotycząca USD zdobędzie więcej nagłówków  w najbliższym czasie”.

Co będzie dalej z euro i dolarem?
EUR/USD 4-godzinny, opracowanie własne.
Kliknij by powiększyć!

Po czym DB dodaje: “… jeden z naszych głównych modeli, który wykorzystuje rzeczywiste i nominalne spready rentowności wycenia EUR/USD nieco poniżej 1.32. Wszystko to sugeruje, że pomimo pewnych znaczących wydarzeń w USA i Europie, EUR/USD pozostanie raczej zamknięte w ściśle określonej konsoli, aczkolwiek przy nastawieniu w dół. Przynajmniej dopóki ujemna stopa depozytowa w ECB nie będzie brana na poważnie.”

Bank of America zaznacza, że mimo iż rola USD jako waluty rezerwowej świata zostanie utrzymana. Czynniki, które mogłyby sprowokować zmianę w postrzeganiu obecnej roli dolara wydają się nieprawdopodobne, wyjaśnia BofA.

“W naszej ocenie istotnym zagrożeniem dla statusu USD jako waluty rezerwowej mogą być wydarzenia wewnętrzne prowadzące do bankructwa USA. Jednak nawet takie wydarzenie, które wciąż jest mało prawdopodobne, nie wywołałby natychmiastowego skutku w postaci odwrócenia się od USD.” – wyjaśniają analitycy BofA, po czym dodają, że bankructwo skarbu US mogłoby przyspieszyć dywersyfikację rezerw ograniczając wartość dolara.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here