Naga MarketsRok 2020 idealnie obrazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Siedząc przy wigilijnym stole w grudniu 2019 r. mało kto spodziewał się pewnie, że tuż za rogiem czai się zalążek największego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego w powojennej historii świata. Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywrócił nasze życie do góry nogami. Jego skutki w sposób bezpośredni bądź pośredni odczuwamy bowiem wszyscy, bez w względu na to, czy zostaliśmy pozytywnie zdiagnozowani czy też nie.

  • Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już ponad 1 mln osób
  • Kolejne osoby umierają co 16 sekund

Koronawirus jest z nami już od roku?

Pierwszy przypadek osoby zakażonej koronawirusem oficjalnie zidentyfikowany został w Chinach 7 stycznia. Część naukowców uważa jednak, że “pacjent zero” z Wuhan wcale nie musiał być pierwszym zakażonym. Według jednej z teorii naukowych koronawirus mógł przenosić się bowiem wśród ludzi jeszcze we wrześniu 2019 roku. Poza kontynentem azjatyckim pierwsze oficjalne przypadki zachorowań zgłosiły Stany Zjednoczone – było to 21 stycznia. Występowanie koronawirusa w regionie europejskim zostało natomiast potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) 25 stycznia, kiedy to wykryto trzy zakażenia we Francji.

COVID-19 zabił już ponad 1 milion osób

Od początku pandemii, na COVID-19 całym świecie zachorowało już ponad 33,5 mln osób. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła natomiast właśnie 1 mln. Oznacza to, że liczba zgonów z powodu nowego koronawirusa jest obecnie dwukrotnie wyższa niż liczba osób umierających rocznie na malarię.

Według najnowszych danych, każdego dnia z powodu zakażenia umiera średnio około 5400 osób. Oznacza to około 226 osób na godzinę, czyli jedną osobę co 16 sekund. Mówimy tu oczywiście o oficjalnych danych, które zdaniem ekspertów są znacznie zaniżone w stosunku do rzeczywistych danych.

– Liczby, dotyczące osób z COVID-19, bądź tych, które zmarły z powodu choroby, podawane obecnie są prawdopodobnie niedoszacowane. Kiedy coś liczysz, nie możesz zliczyć tego perfekcyjnie, ale mogę zapewnić, że obecnie podawane liczby są prawdopodobnie zaniżone, w stosunku do prawdziwego bilansu COVID-19 – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Genewie Mike Ryan, dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Indie wyprzedzą USA pod względem ilości zakażonych

Na uwagę zasługuje również fakt, iż Stany Zjednoczone, Indie i Brazylia odpowiadają łącznie za prawie 45 proc. wszystkich zgonów spowodowanych COVID-19. Dla porównania, wszystkie kraje europejskie odpowiadają za niespełna 25 proc. zgonów.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już (według oficjalnych danych) niemal 210 tys. osób, w Brazylii ponad 142 tys. a w Indiach ponad 96 tys. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii będącej europejskim krajem z największą ilością śmiertelnych przypadków zmarło “jedynie” 42 tys. osób.

Okazuje się jednak, że USA mogą wkrótce ustąpić z pozycji lidera w tym niechlubnym rankingu na rzecz Indii, gdzie średnia dzienna liczba pozytywnie zdiagnozowanych wynosi 87 500 osób. Oznacza to, że przy obecnych tendencjach, Indie wyprzedzą Stany Zjednoczone jako kraj z największą ilością osób zakażonych jeszcze przed końcem tego roku.

Szczęściem w nieszczęściu jest jednak to, że mimo skokowo wzrostu nowo zdiagnozowanych zakażeń, tempo wzrostu liczby ofiar śmiertelnych w Indiach jest nadal niższe niż w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

WHO zapewni 120 milionów tanich testów do szybkiego rozpoznawania koronawirusa

Zdając sobie sprawę, że jednym z najlepszych sposób radzenia sobie z pandemią (dopóki nie powstanie skuteczna szczepionka) jest wykonywanie jak największej ilości testów, diagnozowanie i izolowanie osób zakażonych, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała, że udostępni 120 milionów szybkich testów na COVID-19, które pomogą w walce z wirusem w krajach o niskich i średnich dochodach. Mają one kosztować po pięć dolarów za test.

– Umożliwi to rozszerzenie zakresu badań, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, w których nie ma urządzeń laboratoryjnych lub wystarczającej liczby wyszkolonych pracowników służby zdrowia do przeprowadzania badań. Jest to istotne uzupełnienie możliwości badawczych, a także szczególnie ważne w miejscach, gdzie transmisja koronawirusa jest duża – przekonywał dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Testy mają być dostępne w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMZ: 1 326 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 89 962
Następny artykułUnited Airlines: akcje mocno w górę po umowie z załogą
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here