Naga MarketsLogo CNMVComisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV)

Jest to hiszpańska Komisja Rynku Papierów Wartościowych, która jest organem odpowiedzialnym za nadzór i kontrolę hiszpańskich rynków papierów wartościowych oraz działalność wszystkich zaangażowanych w nie podmiotów. Jest to niezależna agencja podlegająca Ministerstwu Gospodarki, Przemysłu i Konkurencyjności.

Historia CNMV

CNMV została utworzona w 1988 roku na mocy ustawy o rynku papierów wartościowych, co stanowiło gruntowną reformę tego segmentu hiszpańskiego systemu finansowego. Od tego czasu jego system został zaktualizowany w celu dostosowania do ewolucji rynków finansowych i wprowadzenia nowych środków ochrony inwestorów, co pozwoliło na rozwój hiszpańskiej giełdy w środowisku europejskim, włączając nowe środki ochrony inwestorów.

Lokacja i jurysdykcje pod nadzorem CNMV

Główne biuro CNMV znajduje się w Madrycie.

Oficjalna strona internetowa Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) znajduje się pod adresem https://www.cnmv.es/portal/home.aspx.

Znajdź brokerów forex regulowanych przez CNMV

Cele i główne zadania CNMV

Comisión Nacional del Mercado de Valores sprawuje nadzór nad rynkiem pierwotnym i wtórnym. Głównym celem Komisji jest zapewnienie stabilności i przejrzystości hiszpańskich rynków papierów wartościowych i prawidłowego kształtowania cen, a także ochrona inwestorów i upewnienie się, że brokerzy i pośrednicy zachowują się prawidłowo.. CNMV korzystając ze swoich uprawnień otrzymuje dużą ilość informacji od i na temat uczestników rynku, z których znaczna część pojawia się w oficjalnych rejestrach i jest jawna.

Działania Komisji koncentrują się głównie na przedsiębiorstwach emitujących lub oferujących papiery wartościowe przeznaczone do publicznego wprowadzenia od obrotu na rynku oraz na przedsiębiorstwach świadczących usługi inwestycyjne i programy zbiorowego inwestowania. CNMV sprawuje także nadzór ostrożnościowy, który gwarantuje bezpieczeństwo transakcji i wypłacalność systemu.

CNMV aktywnie współpracuje także z międzynarodowymi instytucjami, takimi jak IOSCO (Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych), ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) oraz FSB (Rada Stabilności Finansowej). Współpracuje również z Ibero-American Institute of Stock Market (Iberoamerykańskim Instytutem Rynku Papierów Wartościowych).

Ponadto CNMV doradza rządowi i Ministerstwu Gospodarki w kwestiach związanych z rynkiem papierów wartościowych.

Więcej informacji oraz newsy dotyczące regulatora znajdziesz pod tagiem CNMVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro – Decyzje monetarne RBA i BoC oraz NFP
Następny artykuł4 fakty o Price Action, które musisz poznać
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here