Naga MarketsCMC Markets rozważa swój prywatny Brexit?
CMC Markets rozważa swój prywatny Brexit?

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, brytyjski regulator rynków finansowych – FCA – rozważa wprowadzenie ograniczeń handlu dla klientów detalicznych w zakresie szeroko rozumianego rynku kontraktów różnic kursowych (CFD). Sky News podaje natomiast, że miałoby to spowodować istotne zmiany zatrudnienia i lokalizacji siedziby głównej jednego z większych brytyjskich brokerów, CMC Markets.


Wyprowadzka z londyńskiego City

Z medialnych informacji wynika, że zarząd CMC Markets rozważa zwolnienie części pracowników oraz przenosiny swojej obecnej siedziby poza Wielką Brytanię. Miałoby to być odpowiedzią na plany FCA, który chce ograniczyć dostępną dźwignię finansową i uniemożliwić przyznawanie bonusów od depozytów. Pracę stracić mogłaby spora część z obecnych 300 pracowników przedsiębiorstwa, reszta zostałaby natomiast przeniesiona do nowego oddziału, najprawdopodobniej na terenie Niemiec.

Jak na razie są to jedynie wstępne plany i żadna decyzja nie zostanie podjęta do momentu, aż brytyjski odpowiednik KNF nie wyda ostatecznej decyzji. Ta natomiast pojawi się dopiero po zakończeniu panelu dyskusyjnego, czyli najwcześniej wiosną 2017 roku.

CMC Markets wpada z deszczu pod rynnę?

Plany FCA spowodowały silne osunięcia notowań brytyjskiego brokera – jednego z największych dostawców produktów CFD – oraz doprowadziły do wyparowania z rynku nawet 1 miliarda funtów. Przenosiny do Niemiec mogą się okazać jedynie wyborem mniejszego zła. Jak bowiem informował Comparic.pl, niemiecki BaFin również rozważa wprowadzenie ograniczeń handlu na CFD.

W przypadku naszego zachodniego sąsiada zmiany mają być mniej drakońskie i wymuszać na brokerach przede wszystkim oferowania klientom detalicznym gwarancji przed ujemnym depozytem. Instytucje, które zastosują się do tychże wytycznych – jak na razie będących w fazie planistycznej – nadal utrzymają możliwość funkcjonowania na terenie Niemiec i nie będą obarczone ograniczeniami lewara lub warunków handlowych.

Jeżeli FCA i BaFin podejmą decyzję o wprowadzeniu restrykcji, wtedy w środowisku regulacyjnym powstanie zjawisko swoistego arbitrażu i wielu brytyjskich brokerów z pewnością mocno rozważy przenosiny do Niemiec. Szczególnie w obliczu zbliżającego się widma Brexitu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here