Naga MarketsEarns CitigroupTemat dużych banków inwestycyjnych zamieszanych w próby manipulowania kursami rzeczywistych rynków powraca jak Boomberang – i to z coraz wyższymi karami. Tym razem do swoich głębokich kieszenie sięgnąć musi Citigroup, który łącznie zapłaci $425 milionów dolarów! O problemie pisaliśmy już w 2014 roku.


Widmo kryzysu finansowego

Kwota, o której mowa we wstępie ma posłużyć do pokrycia oskarżeń cywilnych w związku z próbami manipulowania referencyjnymi stopami procentowymi. Ugoda została ogłoszona w środę przez amerykańską Commodities Futures Trading Commission (CFTC). Komisja stwierdziła, że Citigroup dopuszczało się również fałszywego raportowania w zakresie stóp referencyjnych Libor oraz ISDAFIX w okresie kryzysu finansowego, aby chronić swoją reputację.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Kolejna wielomilionowa kara dla Barclays

Citi miał manipulować stopami referencyjnymi poprzez wypuszczanie na rynek fałszywych danych – odpowiedzialni mieli być za to poszczególni pracownicy instytucji – w efekcie zarabiając na swoich własnych pozycjach tradingowych. Proceder trwał pomiędzy 2007 i 2012 rokiem.

Po podpisaniu ugody z Citigroup, CFTC przyznał łącznie już $5 miliardów w karach w 17 niezależnych sprawach dotyczących banków oraz brokerów zaangażowanych w manipulacje na rynkach walutowych oraz manipulacje stopami procentowymi. Własne dochodzenia w tej sprawie prowadzą również inni światowi regulatorzy i łączna suma kar zdecydowanie przekracza tę kwotę.

Banki posiadają specjalne fundusze na pokrycie ugód sądowych

Chociaż suma $425 milionów może wydawać się ogromna, to warto przypomnieć, że w 2014 roku Citi musiało zapłacić zdecydowanie więcej. Ówczesne porozumienie z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości doprowadziło do odchudzenia portfela banku o $7 miliardów – w związku z oskarżeniami co do wprowadzania w błąd inwestorów w zakresie jakości MBSów (papierów wartościowych zabezpieczanych hipoteką).

Banki korzystają z londyńskiej stopy międzybankowej (Libor) oraz tokijskiej stopy (Tibor), aby ustalać koszty pożyczek pomiędzy sobą. Libor często wykorzystywany jest również do określania oprocentowania w przypadku kart kredytów i kredytów hipotecznych.

„Porozumienie jest istotnym krokiem dla Citi, pozwalającym zakończyć trwające długo dochodzenie. Bank poczynił w międzyczasie istotne inwestycje w celu chronienia się przed niewłaściwym postępowanie w przyszłości” – komentuje sprawie rzecznika prasowa instytucja, Danielle Romero-Apsilos. Dodatkowo Citigroup poinformował, że skorzystał z rezerw gotówkowych, aby pokryć koszty ugody. Największe banki inwestycyjne już od kilku ładnych lat stosują taktykę zabezpieczania części rocznych zysków z przeznaczeniem na pokrywanie spraw tego właśnie typu.

Zobacz również: Barclays zapłaci kolejny miliard dolarów kary za manipulacje na rynku walutowym

Warto przypomnieć, że w maju 2015 CFTC nałożył karę w wysokości $115 milionów na Barclays – w tym przypadku dochodzenie dotyczyło podobnych nadużyć. Na początku maja siedem największych światowych banków zgodziło się natomiast zapłacić $324 miliony w związku z pozwem grupowym co do manipulowania stawkami rynkowymi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here