Naga MarketsBank inwestycyjny Citigroup zgodził się zapłacić $130 milionów dolarów w celu uregulowania wyników sporu sądowego w Stanach Zjednoczonych, w którym oskarżany był o konspirowanie z konkurencją w celu manipulowania wartościami stopy LIBOR.


Prywatni inwestorzy zwyciężają po raz drugi

Citigroup jest drugim bankiem, który zgodził się pójść na ugodę z inwestorami OTC. Wcześniej decyzję taką podjął Barclays, wypłacając w listopadzie 2015 roku $120 milionów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rzeczniczka prasowa Citi, Danielle Romero-Apsilsos, powiedziała, że Nowojorska instytucja z zadowoleniem rozwiązuje sprawę. Jednocześnie utrzymała stanowisko, w którym bank nie przyznaje się do żadnych wykroczeń – co jest powszechną praktyką w sprawie manipulacji LIBORem wśród innych dużych podmiotów finansowych.

Czy wiesz że…
London Interbank Offered Rate (LIBOR) – referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie. Stawki LIBOR wyznaczane są dla następujących walut: USD, EUR, CHF, GBP, JPY, dla pożyczek na 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc, 2 miesiące, 3 miesiące, 6 miesięcy i 1 rok.

Co do pozwów złożonych przez prywatnych inwestorów, to dotyczyły one 16 banków, mających konspirować w celu manipulowania wartościami wskaźnika. Postępowania sądowe rozpoczęły się w 2011 roku i dopiero po upływie kilku lat udało się dojść do porozumienia w kilku z nich.

SONIA zamiast LIBORu?

Istnieje jednak szansa, że passa skandali wkrótce się skończy. Brytyjska komisja nadzoru – FCA – rozważa bowiem możliwość zrezygnowania z LIBORu, który jej z daniem w obecnych warunkach rynkowych nie ma sensu istnienia.

LIBOR stara się spełniać zbyt wiele ról. Mierzy ryzyko bankowe i jest ważnym elementem rynku stóp procentowych, gdzie tak naprawdę rolę benchmarku lepiej odgrywa stopa wolna od ryzyka – przyznał w wywiadzie dla telewizji Bloomberg Andrew Bailey, dyrektor FCA.

LIBOR nie jest tak aktywny na jaki się wydaje. Dla jednej z walut i okresu pożyczkowego w całym 2016 roku odnotowano zaledwie piętnaście transakcji – przyznaje Bailey i zadaje retoryczne pytanie – jeśli rynek na dane dobro praktycznie nie istnieje, to po co nam jego benchmark?

Czym jednak zastąpić można LIBOR? Jedna z propozycji to alternatywa o dźwięcznie brzmiącej nazwie SONIA (Sterling Overnight Index Average).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here