Naga MarketsJeden funt szterling i dolar amerykańskiW trudnym dla Wielkiej Brytanii okresie – pomiędzy nadal niepewnymi warunkami co do opuszczenia struktur Unii Europejskiej a stale zbliżającym się ostatecznym terminem odejścia – zakłady na krajową walutę co do tego, że spadnie są coraz większe, podaje grupa Citigroup Inc. Wskaźnik pozycjonowania traderów mówi wyraźnie: największe zainteresowanie wobec funta skupia się na pozycjach krótkich. Powodem jest handel pod dalszy polityczny i biurokratyczny chaos. 


Pozycjonowanie netto w pozycje krótkie osiągnęło najwyższy poziom od grudnia 2018 roku, podaje grupa Citigroup Inc, powołując się na własny wskaźnik pozycjonowania traderów. I nic w tym dziwnego, kiedy nadal niepewna sytuacja w Wielkiej Brytanii, mimo już tak bliskiego terminu do opuszczenia Unii Europejskiej nadal nie jest pewna. Co więcej – sytuacja przeradza się na korzyść spekulujących przeciw brytyjskiej walucie. Warunki do pozycji krótkich zdawałby się w takiej sytuacji wręcz idealne.

Zobacz również: Brexit dopiero w czerwcu? May straszy parlamentarzystów

Podczas wtorkowego głosowania brytyjski Parlament odrzucił negocjowana przez Theresę May umowę z Brukselą, co nie powinno dziwić w momencie, kiedy umowa wskazuje na fakt, w którym Brytyjczycy mają zapłacić nie małe kwoty za opuszczenie struktur. Odrzucenie umowy zdawało się zatem formalnością – co przyczynia się do do zwiększenia apetytu na ryzyko inwestorów spekulujących na rzecz osłabienia krajowej waluty. W tym momencie inwestorzy zdają się szacować, że brytyjski funt znajdzie się w TOP najbardziej niestabilnych walut ‘Grupy 10’.

Strategia? Im bliżej Brexitu, tym większe wahania

Strategia inwestorów walutowych jest stosunkowo prosta – czym bliżej do terminu oficjalnego opuszczenia Wielkiej Brytanii struktur Unijnych, tym większy powinien być chaos na rynku względem ruchów brytyjskiej waluty. Innymi słowy, nerwowy rynek powinien zapewnić inwestorom odpowiednią zmienność – co w dużym stopniu może wskazywać również na spadki, ponieważ sentyment rynku często odpowiada ruchom walut. W tym przypadku raczej ciężko oczekiwać, że rynek pozytywnie odczyta polityczny chaos – twierdza inwestorzy, co wynika jasno ze stale rosnącego wskaźnika pozycjonowania w pozycje short.

Jak twierdzi jeden z analityków Citigroup – funt szterling spadnie, ponieważ Wielka Brytania wydaje się opóźniać Brexit, co może doprowadzić do radykalnego przemyślenia warunków odejścia od Unii Europejskiej. Brytyjscy prawodawcy głosowali podczas wczorajszego posiedzenia wobec dalszych losów Brexitu, jednak w gruncie rzeczy niewiele zostało ustalone, co mogłoby wyraźnie poprawić sytuację brytyjskiej waluty na tle innych. To, na czym zależy w tym momencie ustawodawcą to głosowanie nad odroczeniem terminu ostatecznego – 29 marca.

Aktualna sytuacja przypomina próbę przeciągnięcia liny na swoją stronę, podczas gdy obie strony są równie silne – twierdzi analityk Citigroup – a tymczasem Wielka Brytania nie jest wcale bliżej do podpisania umowy Brexitowej, niż choćby przed trzema miesiącami. To sprawia, że sytuacja nadal będzie wzmagać apetyt na handel przeciw brytyjskiej walucie.

wykres GBPUSD H4 14.03.2019
GBPUSD H4 14.03.2019

Tymczasem od początku roku kurs funta szterlinga w stosunku do amerykańskiego dolara rośnie – co widoczne jest szczególnie na wykresie H4, który wskazuje kierunek pary. Czy inwestorzy faktycznie będą mili rację obstawiając spadek wartości brytyjskiej waluty?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here