Naga MarketsCitigroup logoCeny waloru uważanego za jeden z najbezpieczniejszych aktywów na świcie – złota – w tym roku odbiły ponad 23 procent nie wliczając w to zapoczątkowanego ruchu jeszcze pod koniec 2018 roku. To gigantyczne podejście biorąc pod uwagę to, że metal szlachetny nie był tak wysoko od 2013 roku. Jednak według analityków Citigroup – jednego z największych dostawców usług finansowych na świecie – to jeszcze nie koniec. Wyliczając wiele obecnych ryzyk oraz te, które dopiero mogą nastąpić analitycy podmiotu wysuwają wniosek, że ceny złota w ciągu najbliższych lat kształtować się powinny.. powyżej 2 tysięcy dolarów za uncję. Jeszcze rok temu taka analiza mogłaby dziwić – jednak przy obecnych ruchach oraz poziomach złota nie wydaje się być to wygórowanym poziomem. 


To, że na świcie stale istnieją ryzyka bezpośrednio wpływające na rynki finansowe nie jest niczym nowym. Również stwierdzenie, że obecnie istnieje ich relatywnie dużo nie powinno zaskoczyć – jednak nie codziennie mówi się o wojnie handlowej toczącej się pomiędzy dwoma największymi mocarstwami gospodarczymi na świcie, zbliżającego się widma recesji wśród największych gospodarek czy problemach z ustabilizowaniem sytuacji monetarnej najważniejszych krajów.

Zobacz również: EBC wdroży środki stymulujące gospodarkę już we wrześniu? Prognoza kursu EURUSD – duże banki inwestycyjne

Z tego powodu również analitycy Citigroup Inc. podają do wiadomości, iż ich zdaniem ceny złota nadal nie osiągnęły jeszcze poziomów adekwatnych do obecnej sytuacji. Według ich analizy, ceny te kształtować się powinny powyżej 2 tysięcy dolarów za uncję, a dodatkowymi elementami wspierającymi tę tezę są jeszcze takie czynniki jak: obniżanie stopy procentowej w USA do zera przez Rezerwę Federalną czy zaniepokojenie sytuacji na rynku obligacji USA.

wykres Kurs złota W1 10.09.2019
Kurs złota W1 10.09.2019

Patrząc na ceny złota widać, iż poziomy powtarzają sytuację wystrzału z roku 2011 bijąc rekordy wzrostów oraz osiąganych poziomów – jednak nadal poziomy 2000 dolarów zdają się być bardzo odległe. W tym tygodniu inwestorzy oczekują ważnego dla rynków spotkania – Europejskiego Banku Centralnego, który znacznie może wpłynąć na kreowanie nie tylko europejskiej waluty – ale również zapewnić dużą zmienność na złocie. Natomiast przyszły tydzień stoi pod znakiem Fed’u – który będzie obniżał stopy procentowe. Wszystkie te zdarzenia znacznie wspierają wzrosty na walorze nazywanym “safe haven” – czyli bezpiecznej przystani.

Może Cię zainteresować: JPMorgan tworzy „indeks Trumpa” śledzący wpływ jego tweetów na rynek

Zauważają to również analitycy banku biorąc to za punkt odniesienia dla krótkoterminowej spekulacji na złocie, oraz przyszłym ruchom, które nadal powinny zmierzać na północ. Perspektywy wzrostów na złocie wydane przez Citi zawierały zastrzeżenia, że dwa tysiące dolarów za uncję kruszcu osiągnięte być powinny w ciągu kolejnych dwóch lat.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here