Naga MarketsSzokujące oskarżenia wobec Citi
Szokujące oskarżenia wobec Citi

10 września informowaliśmy Państwa, że czterech byłych traderów Citi, którzy zostali zwolnieni w związku ze sprawą dotyczącą manipulacji na rynkach walutowych, dochodzi swoich praw w sądzie. Od momentu publikacji artykułu, pojawiły się jednak nowe fakty i szokujące oskarżenia. W związku z tym powracamy do tematu.


Perry Stimpsons zdradza brutalne szczegóły działalności Citi?

W ostatnim artykule dotyczącym sprawy zwolnienia traderów Citigroup pisaliśmy, że Perry Stimpsons „został zwolniony za „niewłaściwe wykorzystywanie narzędzi komunikacji elektronicznej” – przynajmniej tak twierdzą osoby bliżej powiązane ze sprawą”. Po jego przesłuchaniu pojawiły się jednak nowe fakty i bardzo silne oskarżenia wobec Citigroup. Jeżeli okażą się one prawdą, wtedy wizerunek potentata bankowości inwestycyjnej może bardzo silnie ucierpieć.

Bank dzieli się poufnymi informacjami z wąską grupą klientów?

Perry Stimpsons - oszut, czy osoba próbująca pogrążyć Citi?
Perry Stimpsons – oszut, czy osoba próbująca pogrążyć Citi?

Na początku przesłuchania Stimpson powiedział: „nie jestem tutaj, aby bezpodstawnie oskarżać Citigroup, ale aby ostatecznie zdradzić prawdę o działalności banku”. Sama instytucja oraz jej kierownicy uznają zarzuty za bezpodstawne. Na pierwszy rzut oka mogą się takimi wydawać – zagłębiając się jednak w szczegóły sprawy, całość staje się bardzo niepokojąca. Citigroup mógł transferować informacje o transakcjach banków centralnych, będących klientami Citi, do innych klientów – stwierdził Stimpson w oświadczeniu przed londyńskim sądem 17 września.

Z zeznań Stimpsona wynika, że Citi przekazywał poufne dane dotyczące codziennych transakcji banków centralnych na rynku walutowym, wyselekcjonowanej, wąskiej grupie klientów!

Oprócz tergo Citigroup miał dopuścić się innych bezprecedensowych naruszeń zasad swojej własnej działalności – mowa tutaj między innymi o udostępnianiu szczegółów z portfela zamówień Citibianku na chatach Bloomberga na życzenie nienazwanej grupy odbiorców.

Chociaż wszystkie oskarżenia nie zostały jeszcze potwierdzone, to mogą być prawdziwą rynkową bombą – wyjaśniającą po części, dlaczego Citigroup tak chętnie i tak szybko szedł na ugody z wszystkimi regulatorami i organami zajmującymi się dochodzeniem w sprawie manipulacji na globalnym rynku FX.

Oczywiście jak można się było spodziewać, Citi o niczym nie wie. Rzecznik banku stwierdził, że „wszystkie zarzuty i wykroczenia, o których wspominał Pan Stimpson zostały zbadane i okazały się bezpodstawne.”

Tak zarabia się w Citi

Na sam koniec warto podać tłumaczenie fragmentu zapisów przesłuchań, które miały miejsce do tej pory. Pokazuje to z jak poważnym problemem możemy mieć do czynienia:

„W swoich zeznaniach, Stimpson stwierdził, że pracownicy Citigroup naruszali prywatność i tajność danych niektórych klientów, co następnie było wykorzystywane przez osoby na kierowniczych stanowiskach do prywatnego handlu – co jest oczywiście sprzeczne z wewnętrznym kodeksem postępowania instytucji.

Stimpson powiedział, że Michale Plavnik – ówczesny dyrektor trading desku odpowiedzialnego za krótkoterminowe stopy procentowe – zarabiał ha handlu euro w okresie codziennego okna fixingu – odbywającego się co dwadzieścia cztery godziny procesu ustalenia kursów wzorcowych wykorzystywanych przez rozliczne fundusze, przedsiębiorstwa i banki centralne na całym świcie.

Plavnik miał uzyskać informację, że trading room Citi odpowiedzialny za handel na rynku walutowym spot posiada bardzo duże zamówienie na kupno euro w trakcie fixingu. Uzbrojony w takową wiedzę sam dokonał zakupu 200 milionów EUR przed tym oknem, aby wpuścić je ponownie na rynek (sprzedać) w momencie fixu i uzyskać czysty zysk na różnicach kursowych.”

Czy Państwa zdaniem tak poważne oskarżenia wobec Citigroup są prawdą? A może zwolniony pracownik – posiadający bardzo wybujałą wyobraźnię – próbuje się mścić na byłym pracodawcy? Czekamy na opinie w komentarzach!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here