Naga MarketsOstatni tweet Donalda Trumpa doprowadził do silnej przeceny na rynku ropy. Prezydent USA stwierdził, że obecnie świat jest zbyt wrażliwy na wzrost cen ropy i wezwał kraje OPEC+ do odpuszczenia tak szybkiego cięcia produkcji. Jednak pomimo dzisiejszych spadków analitycy z Citibanku zrewidowali swoje prognozy w górę dla ropy Brent na 2019 rok.


Zobacz również: Trump opóźnia chińskie taryfy, rynki pozytywnie reagują

Ropa Brent: 55% szans na wzrosty, 15% na spadki

rafineria w tle zachód słońcaEksperci wskazują, iż ich bazowy scenariusz, którego prawdopodobieństwo szacują na 55% przewiduje, że grupa OPEC + zakończy cięcia w produkcji do końca II kw. 2019 r. Prognozują cenę ropy Brent na poziomie 64 USD w I kw. 2019 r. oraz 67 USD do końca bieżącego roku.

Jednak spodziewamy się, że cena może wzrosnąć znacznie szybciej nawet do poziomu 70 USD już w pierwszym kwartale – uważają analitycy.

W raporcie wskazano, iż wzrost do poziomu 70 USD za baryłkę doprowadziłby do zwiększenia presji na wstrzymanie dalszych cięć na Arabii Saudyjskiej i krajach OPEC+ przez USA. Z kolei stanowisko Rosji jest coraz mniej przychylne dalszym redukcjom produkcji, co powinno zwiększać presję wzrostową.

Uważamy, że ropa Brent będzie handlowana na poziomie około 74 USD z potencjałem wzrostów do 80 USD, jeśli OPEC+ utrzyma niską podaż na rynku. Również może dojść do utrudnień w dostawach z Iranu i Wenezueli przez skomplikowaną sytuację polityczną w tych krajach – dodano.

W przypadku scenariusza spadkowego, którego zrealizowanie analitycy oceniają na 15%, OPEC+ zwiększa produkcję ropy przed czerwcem 2018 r. Dodatkowo spadek popytu na ropę może być spowodowany końcem okresu zimowego i mniejszym ryzykiem makroekonomicznym. Także podaż może wzrosnąć w Iranie czy Libii. To z kolei powinno doprowadzić do spadku ceny w okolice 50 USD do końca I kw. 2020 roku.

Zobacz również: Minutki EBC: Gołębie stanowisko, nowe TLTRO? Kurs EUR/USD bez rozstrzygnięcia – oceniają duże banki

Citibank: Prognozy dla ropy Brent wzrosły do 64 USD/brk. w 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here