Naga MarketsAuthor: Kevin Gill, Creative Commons License
Author: Kevin Gill, Creative Commons License

Analitycy Citi wraz z badaczami z Oxford University proponują zestawienie 6 trendów, które mają kształtować globalną gospodarkę w najbliższych latach:

1. Świat integruje się coraz bardziej. Granice się otwierają, rośnie handel zagraniczny,  a internet i media społecznościowe oplatają świat. Taryfy celne spadły dramatycznie w trakcie ostatnich 30 lat, szczególnie jeśli chodzi o dwa najludniejsze kraje świata – Chiny i Indie, a polityczna i gospodarcza kooperacja między krajami osiągnęła poziomy niespotykane wcześniej.

2. Światowa populacja starzeje się. Dzietność spada, gdy rośnie średnia długość życia, a pokolenie wyżu demograficznego starzeje się. W 1950 roku liczba ludzi powyżej 60 roku życia wynosiła 200 milionów, do 2050 liczba ta powinna osiągnąć dwa miliardy. W związku z tym kluczowe okażą się kwestie wieku emerytalnego, czy kosztów opieki medycznej. Jeśli w Grecji wiek emerytalny to 57 lat, a średnia długość życia to 78 lat, wychodzi aż 21 lat na emeryturze.

3. Technologia nowej generacji wejdzie na rynek. Internet mobilny choć jest wielkim krokiem naprzód, nie zmienia jednak wiele. Nie można zapomnieć, że to technologie “niemobilne” mają największe znaczenie. Nanotechnologia, genetyka, druk 3-D to kompletnie nowe technologie, które dopiero będą wywierać wpływ na społeczeństwach i mogą je zrewolucjonizować.

CC_economy_data_finance_dane_emerging_em_market4. Rynki wschodzące (EM) będą napędzać wzrost gospodarczy na świecie. Do 2030 gospodarka świata ma się podwoić, a do 2050 podwoi się kolejny raz – jak szacuje OECD. Ta ekspansja nie będzie jednak napędzana wzrostem populacji. Ponieważ świat globalizuje się coraz bardziej, EM doświadczają wyraźnego wzrostu poziomu życia i zamożności. Te zmiany będą jedną z głównych sił napędzających wzrost gospodarczy na świecie. Klasa średnia w Chinach i Indiach będzie najliczniejszą grupą konsumentów, a rozwój tych krajów przesunie środek ciężkości na wschód. Prognozy mówią, że Indie i Chiny mają szansę stać się najważniejszymi gospodarkami świata w ciągu 20-50 lat i choć Indie będą dysponować liczniejszą siłą roboczą i klasą średnią, to PKB na mieszkańca ma być wyższe w Chinach.

Author: IAEA Imagebank, Creative Commons License
Author: IAEA Imagebank, Creative Commons License

5. Ryzyko systemowe zagraża globalnym firmom. Rosnąca integracja świata jest dobra dla rozwoju i wzrostu gospodarczego, ale zwiększa ryzyko systemowe dla firm. Kłopoty i katastrofy w jednej części świata mogą wpłynąć na międzynarodowe i powiązane przedsiębiorstwa. Przywódcy polityczni i firmy kompletnie nie są na to przygotowani. Katastrofy naturalne powodują wielkie straty i spowalniają globalny wzrost gospodarczy. Przykładowo, kiedy wielkie ulewy w 2011 wyłączyły fabryki w Tajlandii, która jest głównym producentem twardych dysków, światowa produkcja tych komponentów do komputerów osobistych, kamer i laptopów spadła o 28%. Tylko Intel zanotował wtedy spadek zysków o 1 mld dolarów.

Author: cometstarmoon, Creative Commons License
Author: cometstarmoon, Creative Commons License

6. Globalny proces podejmowania decyzji zawodzi, gdy trzeba rozwiązywać problemy międzynarodowe. W globalnym świecie rządy narodowe nie są w stanie samodzielnie radzić sobie z zagrożeniami międzynarodowymi, a organizacje międzynarodowe są kiepsko przygotowane na zarządzanie zagrożeniami w 21-wieku. Globalne instytucje zostały utworzone w innych czasach i nie potrafiły zaadaptować się do obecnego światowego porządku. Kiedy ONZ został utworzony w 1945, światowe PKB wynosiło 7 bilionów USD wypracowywane przez 2,5 mld ludzi. Dziś PKB świata to 71 bilionów dolarów. “Komputer nie może być już naprawiony w biurze maszynistki, tak jak problemy 21-wieku nie mogą zostać rozwiązane przez instytucje z zeszłego stulecia.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here