Naga MarketsCiti: Czy Kuroda znów będzie luzował???

22.08.2013

W najnowszym wywiadzie z gubernatorem Banku Japonii, Haruhiko Kurodą, który ukazał się w The Mainichi news, pan Kuroda podkreślił jak efektywne było ilościowe i jakościowe luzowanie, podając trzy główne zalety programu:

– spadek wartości Jena i ożywienie na giełdzie akcji,

– poprawa popytu oraz inwestycji,

– wzrost oczekiwań inflacyjnych.

W nawiązaniu do tego wywiadu Citibank stwierdził, że filozofia pana Kurody opiera się na modelu Mundell’a-Fleming’a, co wynika także z jego poprzednich książek. Wspomniany model mówi, że rząd powinien powstrzymać się od organizowania pakietów stymulujących gospodarkę, podczas gdy polityka monetarna banku centralnego będzie efektywnie wspierała ożywienie gospodarcze poprzez luzowanie podaży pieniądza. “Wydaje się więc całkiem naturalne, że Kuroda okazał wsparcie dla podniesienia podatku (od sprzedaży – przyp. tlum.) przy jednoczesnym zamiarze walki z możliwym spowolnieniem gospodarczym i widmem deflacji” – stwierdza Citi.

Dalej bank wywodzi o możliwym wpływie na USD JPY:

“Jak dotąd reakcja rynków na podniesienie podatku od sprzedaży była bardzo mieszana. Popyt i import gwałtownie wzrosły by uciec przed podwyżką, a obniżanie rzeczywistych stóp procentowych połączone ze wzrostem cen może odbić się negatywnie na Jenie z perspektywy fundamentalnej. W tym samym czasie obawy o zahamowanie gospodarki i spadki na giełdzie mogłyby być czynnikiem wzmocnienia Jena. Jednak biorąc pod uwagę, że Kuroda pragnie walczyć ze spowolnieniem gospodarczym za pomocą luzowania, obawy inwestorów powinny zelżeć.”

Citi spodziewa się, że USD JPY będzie rosnąć wraz ze zbliżaniem się podwyżki podatku od sprzedaży oraz że będzie spadać, gdyby ta wizja miała się odsunąć.

Osobiście zastanawiam się, na ile podniesienie podatku od konsumpcji stymulowanej jednocześnie dodrukiem pieniędzy jest pośrednim zasilaniem budżetu z drukarek…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here