Naga MarketsEUR/GBP - Funt najsilniejszy od stycznia. Możliwe dalsze spadki na parze.
Panorama Londyńskiego City – źródło: fotolia.com

Citibank oraz Credit Agricole w swoich prognozach tradingowych podają, że osłabienie funta sterlinga jest mocno tymczasowe i że spadki zostaną szybko ograniczone jeszcze przed powrotem wcześniejszego trendu wzrostowego. Banki swoje prognozy argumentują w następujący sposób:

Citigroup

Osłabienie GBP – w związku z opublikowaniem aktualnych wartości wskaźnika inflacyjnego CPI – najprawdopodobniej nie jest stałe. Stała deflacja w zakresie cen detalicznych, odpowiedzialna za pociągnięcie w dół CPI, pozwoliła na poprawę wyników sprzedażowych na początku roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
W grudniu byliśmy świadkami naprawdę znacznego wzrostu sprzedaży detalicznej bez uwzględnienia sprzedaży samochodów (ex-auto retail sales) o 2,6% w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. Według szacunków rynkowych wartość ta w styczniu ma spaść o -0,7% w odniesieniu do wyników grudniowych. Citi podejrzewa jednak, że odporność krajowego popytu jest niedoszacowana i rzeczywiste wartości będą korzystniejsze.

Jeżeli z Wielkiej Brytanii napłyną dzisiaj pozytywne informacje dotyczące sprzedaży detalicznej, wtedy nastroje odnośnie GBP z pewnością ulegną poprawie.

Credit Agricole

Słabsze od oczekiwanych dane z rynku pracy oddziałują w ostatnim czasie niekorzystnie na brytyjskiego funta. Credit Agricole nie spodziewa się jednak, aby najbardziej aktualne dane makro mogły skutkować dalszym i trwałym osłabieniu waluty.

Bank zauważa między innymi, że wyraźny trend poprawy warunków na rynku pracy pozostał nienaruszony. Z tej perspektywy mało prawdopodobna wydaje się zmiana oczekiwań inwestorów odnośnie stóp procentowych BoE – aby do tego doszło napływające z rynku dane musiałyby być zdecydowanie mniej korzystne.

To z kolei powinno wesprzeć walutę i ostatecznie pomóc jej wrócić na wzrostowe tory. Uwaga inwestorów skupi się dzisiaj na raporcie podsumowującym sprzedaż detaliczną. Jako, że do tej pory byliśmy świadkami coraz wyższej konsumpcji społeczeństwa brytyjskiego to bardzo możliwe, że znalazło się miejsce na kolejny wzrost.

Credit Agricole nadal spodziewa się poprawy oczekiwań i prognoz odnośnie wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii co bezpośrednio pozwoli umocnić funta sterlinga.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here