Naga Markets

Cinkciarz.pl wygrywa w sądzie po 10 latach. 2 mln zł odszkodowaniaW październiku 2013 r. globalny fintech Cinkciarz.pl pozwał Currency One S.A., operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl, w związku z naruszeniem prawa ochronnego na znak towarowy, prawa do firmy oraz popełnienie czynów nieuczciwej konkurencji. Po blisko 10 latach wyrokiem sądu I instancji z 25 maja br. Currency One S.A. musi przeprosić i zapłacić odszkodowanie na rzecz Cinkciarz.pl, zaprzestać bezprawnych działań oraz wpłacić pieniądze na wskazany cel społeczny. Choć wyrok nie jest prawomocny, tak może mieć ogromne znaczenia dla branży finansowej nie tylko w Polsce. Currency One zapowiedziało już apelację. 

  • Cinkciarz.pl wygrywa w sądzie z Currency One. To precedens na skalę międzynarodową. Wyrok nie jest prawomocny, a Currency One zapowiada apelację
  • Wyrokiem z 25.05 br. Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądził od Currency One 40 tys. zł na wskazany cel społeczny – na rzecz Instytutu Książki z siedzibą w Krakowie
  • Ponadto Currency One musi zapłacić na rzecz Cinkciarz.pl kwotę ponad 2 mln zł wraz z odsetkami, oraz pokryć 4/5 kosztów procesu
  • Partnerem portalu jest Invest.Cinkciarz.pl. Sprawdź jego ofertę i już dziś odkryj nieskończone możliwości inwestycyjne

Cinkciarz.pl ogłasza zwycięstwo w sporze z Currency One

Conotoxia Holding, w której skład wchodzi globalny fintech Cinkciarz.pl kontynuuje dobrą passę. Po wprowadzeniu na rynek rewolucyjnej usługi doradztwa inwestycyjnego oraz publikacji rekordowych wyników finansowych za 2022 r. przyszedł czas na zakończenie sporu z Currency One, spółką, która prowadzi jedne z najstarszych i największych serwisów wymiany walut: Walutomat i InternetowyKantor.pl.Sprawa toczy się od października 2013 r., kiedy to Cinkciarz.pl pozwał Currency One S.A.,  w związku z naruszeniem prawa ochronnego na znak towarowy, prawa do firmy oraz popełnienie czynów nieuczciwej konkurencji.

Zarzut dotyczył używania przez Currency One S.A. oznaczeń słownych “cinkciarz.pl” oraz “cinkciarz” i oznaczeń podobnych (pisanych z tzw. „literówkami”) jako słów kluczowych do reklamowania serwisów konkurenta w wyszukiwarce Google.

Jeszcze przed wytoczeniem powództwa na Currency One S.A. został nałożony prawomocny, sądowy zakaz używania oznaczeń słownych “cinkciarz.pl” oraz “cinkciarz” jako słów kluczowych przy definiowaniu reklam w Google AdWords, wyświetlanych na stronach Google oraz innych stronach internetowych wyświetlających reklamy Google, jak również w treściach takich reklam.

Pozwana spółka broniła się, próbując kwestionować ważność znaków towarowych zawierających słowo „cinkciarz”, jako słowo ogólne i opisowe dla wymiany walut, co spowodowało, że w związku z tą sprawą prowadzone były także postępowania na szczeblu międzynarodowym, zakończone korzystnymi dla Cinkciarz.pl wyrokami NSA oraz TSUE.

Zobacz również: Currency One zapowiada apelację od nieprawomocnego wyroku w bezprecedensowej sprawie!

Instytucje te uznały, że choć w przeszłości słowo „cinkciarz” faktycznie odnosiło się do ogólnej wymiany walut, tak dzisiejsze ramy kulturowe oraz społeczne nie pozwalają zakwestionować ważności przytoczonych znaków towarowych.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

.

– Dowodami w procesie były przede wszystkim dane, które Sąd uzyskał z serwerów Currency One. Były one uzupełnione o informacje dostarczone na wniosek Sądu przez Google, aczkolwiek Google zignorował drugie wezwanie – do przekazania brakujących informacji). Poza tym w sprawę zaangażowanych było wielu ekspertów (biegłych) z zakresu informatyki i ekonomii, jak również najwybitniejsi polscy językoznawcy, którzy potwierdzili, że słowo „cinkciarz” mogło być użyte w charakterze znaku towarowego – czytamy w komunikacie na stronie Cinkciarz.pl.

Cinkciarz.pl stworzył precedens

Teraz firma doczekała się wyroku krajowego sądu I instancji. 25 maja 2023 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił wyrok, w którym m.in.:

  • nakazał Currency One zaniechania używania oznaczeń „cinkciarz” oraz „cinkciarz.pl” i oznaczeń podobnych jako słów kluczowych przy definiowaniu reklam w Google Ads, wyświetlanych na stronach Google lub innych stronach internetowych wyświetlających reklamy Google, we wszystkich pozytywnych typach dopasowania, jak również w treściach takich reklam, i poinformowanie o tym w jednym z ogólnopolskich dzienników,
  • nakazał Currency One, aby opublikował i utrzymał nieprzerwanie przez okres 1 miesiąca, na swoich stronach Internetowykantor.pl oraz Walutomat.pl, oświadczenie o następującej treści: „Na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 25 maja 2023 r., sygn. akt IX GC 1227/13, spółka Currency One S.A. z siedzibą w Poznaniu przeprasza spółkę Cinkciarz.pl sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze za bezprawne używanie przysługującego tej spółce znaku towarowego oraz jej firmy w kampaniach reklamowych prowadzonych w Internecie, a także przeprasza wszystkie osoby, które na skutek ww. bezprawnego używania mogły zostać wprowadzone w błąd”,
  • zasądził od Currency One 40 tysięcy złotych na wskazany cel społeczny – na rzecz Instytutu Książki z siedzibą w Krakowie,
  • zasądził od Currency One na rzecz Cinkciarz.pl kwotę ponad 2 milionów złotych wraz z odsetkami, oraz zwrot 4/5 kosztów procesu.

– Cieszymy się, że wreszcie możemy ogłosić nasze zwycięstwo. Będziemy jednak wciąż dochodzić wyższej kwoty odszkodowania, jaka w naszej ocenie nam się należy. Za nami przecież wiele lat bezprawnych praktyk marketingowych konkurenta i walki sądowej. Jesteśmy liderem usług wielowalutowych w Polsce i nie boimy się konkurencji, ale warunkiem zdrowej rywalizacji musi być uczciwość – mówi Marcin Pióro, założyciel i prezes Cinkciarz.pl.

Spór ten pokazuje, że choć batalie sądowe o ochronę oznaczeń słownych do pozycjonowania witryn w Internecie są czasochłonne, a sprawy ich naruszeń bywają powszechne, tak dochodzenie roszczeń na bazie krajowych przepisów jest całkowicie możliwe.

Choć wyrok nie jest jeszcze prawomocny, tak sugeruje on, że zakazane jest nie tylko użycie w reklamach Google Ads znaków towarowych konkurencji, ale także wyrazów do nich podobnych, lub zawierających celowe błędy np. cinckcarz.

Na koniec chcieliśmy przypomnieć, że Conotoxia Ltd. przygotowała specjalną promocję! Każdy, kto otworzy konto rzeczywiste, spełni określone warunki i aktywuje Doradztwo Inwestycyjne do 30.06.2023, otrzyma pierwszy miesiąc usługi Doradztwa Inwestycyjnego w ramach pakietu SMART START za darmo!

Skorzystaj z promocji i otrzymaj pierwszy miesiąc Doradztwa Inwestycyjnego za darmo!

Redakcja poleca również: Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.