Naga Markets

Aktualna sytuacja na rynku ropy naftowej 

W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.Niemniej, popularność krótkich pozycji na rynku ropy jest szczególnie interesująca właśnie teraz, biorąc pod uwagę niedawną wypowiedź ministra energii Arabii Saudyjskiej, księcia Abdulaziza bin Salmana. We wtorek powiedział on bowiem, że spekulanci grający na krótko powinni „uważać” przed nadchodzącym spotkaniem OPEC+, bo decyzje rozszerzonego kartelu mogą ich „zaboleć”.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Na rynku ropy naftowej deklaracja księcia Salmana została odebrana jako ostrzeżenie przed kolejnymi cięciami limitów produkcji w krajach OPEC+. O ile słowa te mogły same w sobie być próbą wpłynięcia na notowania ropy naftowej, to mimo wszystko, w przypadku dalszych zniżek notowań ropy naftowej, OPEC+ mógłby potencjalnie znów cięć limity – i tym samym pokazać, że jest zdeterminowany, aby bronić pewnego poziomu cen. Spotkanie kartelu będzie miało miejsce już 4 czerwca, a więc za nieco ponad tydzień.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs EUR/USD zatrzymał się przy wsparicu. Będzie kontynuacja spadków?
Następny artykułKryzys Digital Currency Group. Fundusz VC zamyka TradeBlock
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.