Naga Marketsflaga Polski na tle niebaJak twierdzi członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP)- Eryk Łon, cięcie stóp procentowych w naszym kraju mogłoby uspokoić inwestorów, którzy obawiają się na przykład słabego wskaźnika przemysłowego PMI. Ostatni odczyt wypadał na poziomie 47,8 pkt, co oznacza spowolnienie. Wskaźnik utrzymuje się poniżej poziomu punktów już od niemal roku.


Cięcie stóp procentowych korzystne dla gospodarki?

Eryk Łon wypowiedział się nastepujaco w artykule dla serwisu eGospodarka: “Generalnie swe poglądy w tej mierze ostatnio wypowiadam dość wyraziście, iż obniżka stóp procentowych powinna być brana pod uwagę także przez NBP. Uważam, że mógłby to być pierwszy krok, który byłby pewnym wprowadzeniem elementu uspokojenia dla niektórych uczestników życia gospodarczego, którzy obserwują np. wskaźnik PMI w polskim przemyśle.

Indeks PMI opublikowany przez Markit dla polskiego sektora przemysłowego spadł poniżej krytycznej bariery 50 pkt w listopadzie 2018 r. Od tamtej pory pozostaje poniżej, co oznacza spadek aktywności w przemyśle. Ostatni odczyt, za wrzesień wrześniu spadł do 47,8 pkt.

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu

Przemysłowy PMI dla Polski
Źródło: tradingeconomics.com

W dalszej części artykułu Łon zwrócił też uwagę na to, że obniżki stóp procentowych oznaczają, że standardowe instrumenty nie okazują się niepotrzebne: “Gdyby bowiem instrumenty standardowe miały być już nieprzydatne to banki centralne nie obniżałyby stóp procentowych w obecnym roku, a po prostu dokonywałyby ekspansji ilościowej skupując aktywa. Tymczasem zmasowana akcja obniżania stóp procentowych pokazuje, że instrument ten jest wciąż traktowany jako instrument przydatny, jako narzędzie stymulowania gospodarki. Jest to bardzo ważne i optymistyczne w kontekście różnych głosów, które negują przydatność polityki pieniężnej w pobudzaniu aktywności gospodarczej. To tym bardziej pokazuje, jak istotne znaczenie ma utrzymanie prawa Polski do prowadzenia własnej polityki pieniężnej”. Łon od kilku miesięcy staje po stronie rozmów odnośnie obniżek stóp procentowych w Polsce. Jednak aktualnie większość ekonomistów bankowych spodziewa się, że RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian do 2022 r.

Zobacz także: Polski złoty (PLN) odzyskuje siły! RPP utrzymała stopy proc. bez zmianConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here