Naga MarketsPublic Domain
Public Domain

Nie tak dawno temu pisałem o kondycji europejskiego sektora bankowego przez pryzmat problemów Deutsche Banku. Wydaje się, że w najbliższych dniach sytuacja banków w Europie może ulec jeszcze większemu pogorszeniu, gdy Europejski Bank Centralny zdecyduje się obciąć stopy procentowe.


Gdy w 2014 roku EBC zdecydowało się na wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej, pojawiły się głosy, że będzie to początek dużych zmian w europejskim sektorze finansowym. Niskie, lub nawet ujemne stopy procentowe bezpośrednio wpływają na bilanse banków, które będą pożyczać i deponować własne środki po coraz niższym koszcie. Jednak zdaniem wielu komentatorów, doszliśmy do momentu, w którym walka już nie toczy się o zysk z działalności ale o przetrwanie. Tyczy się to szczególnie podmiotów z południa Europy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak wiadomo, bank zarabia udzielając kredytów i pożyczek, natomiast ściąga do siebie kapitał z podmiotów nadwyżkowych za pomocą atrakcyjnie oprocentowanych depozytów. O ile obie działalności podlegają zmianą (tj. oprocentowanie kredytu zmienia się tak samo łatwo jak oprocentowanie depozytu) sprawa pozostaje względnie prosta. Przy kolejnych obniżkach stóp wprowadzonych przez bank centralny, spadają zarówno stopy procentowe kredytów (bank mniej zarabia) ale też depozytów (klienci banku mniej zarabiają). Problem w tym, że tak się niestety nie dzieje.

W Europie powszechną praktyką jest udzielanie kredytów o zmiennym oprocentowaniu oraz przyjmowanie depozytów od klientów po z góry ustalonym, niezmiennym procencie. W przypadku kolejnych obniżek głównych stóp procentowych banki zarabiają coraz mniej (na oprocentowaniu kredytów) podczas gdy wydają taką samą ilość gotówki na obsługę powierzonych depozytów. Jak wylicza portal MarketWatch, od 2008 roku (momentu w którym rozpoczął się proces luzujący politykę monetarną EBC) oprocentowanie kredytów hipotecznych o okresie dłuższym niż pięć lat spadło o nieco ponad 46%. Dla porównania, w tym samy okresie oprocentowanie depozytów dwu- i więcej letnich spadło zaledwie o 30%.

Powstałą w ten sposób luka zagraża zyskom banków. W krajach, gdzie ograniczona jest wysokość marży jaką bank pobiera przy kredytach hipotecznych, dalsze kierowanie stóp procentowych na lewo od zera powoduje realne zagrożenie dla tamtejszych sektorów bankowych. Przykładowo, istnieje w Hiszpanii bank, który płaci swoim kredytobiorcom za zaciągnięte kredyty hipoteczne. Punkt dla tych, którzy w odpowiednim momencie zdecydowali się taki kredyt zaciągnąć, jednak sytuacja ta doprowadzić może do poważnych problemów europejskich banków – krwiobiegu gospodarki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEURGBP – powrót nad istotne wsparcie w rejonie 0.7710 – 0.7760
Następny artykułEUR/AUD na silnym oporze technicznym
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here