Naga MarketsCięcia produkcji ropy przez OPEC+ wsparciem dla cen surowcaPo wczorajszej, mało wyrazistej sesji, notowania ropy naftowej powróciły do zwyżek. Cena tego surowca dzisiaj rano pnie się w górę i obecnie znajduje się w okolicach ubiegłotygodniowych maksimów, a jednocześnie najwyższych poziomów od pierwszej połowy marca br.

Ropa ponownie pnie się w górę

W bieżącym tygodniu na pierwszy plan na rynku ropy z powrotem wysuwają się cięcia produkcji tego surowca przez kraje OPEC+. Wszystko za sprawą Rosji, która podała optymistyczne szacunki dotyczące własnego wydobycia – kraj ten zaraportował, że jego produkcja ropy spadła już niemal do limitu 8,5 mln baryłek dziennie, ustanowionego w ramach porozumienia naftowego OPEC+.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodatkowo, minister ds. energii Rosji, Aleksander Nowak, podał, że oczekuje stopniowego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie, co pozwoli zniwelować obecną nadwyżkę na globalnym rynku ropy (wynoszącą ok. 7-12 mln baryłek dziennie) już do lipca.

W kolejnych dniach uwaga inwestorów może w coraz większym stopniu skupiać się właśnie na krajach OPEC+. Państwa te mają bowiem spotkać się po raz kolejny na początku czerwca, aby przedyskutować dotychczasowe cięcia produkcji i ustalić dalszy plan działania. Na podstawie dotychczasowych postanowień, kraje OPEC+ mają łącznie ograniczyć produkcję o niecałe 10 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu br., natomiast w kolejnych miesiącach podnieść limity łącznie o około 2 mln baryłek (a więc docelowe cięcia mają wynieść niecałe 8 mln baryłek).

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne 26.05.2020
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne 26.05.2020

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here