Naga MarketsLogo spółki Ciech na dachu budynkuGrupa Ciech ogłosiła nową strategię ESG, która przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej w ramach grupy do 2040 roku, zmniejszenie emisji o 33% do 2026 r. w porównaniu z 2019 r. oraz wyeliminowanie węgla z produkcji energii do 2033 r. Szacunkowy koszt realizacji strategii ESG to ok. 400 mln zł.

W części środowiskowej strategia ESG grupy koncentruje się na celach związanych z dekarbonizacją. Kluczowe projekty, które grupa chce realizować w tym obszarze to budowa instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu i Janikowie przy współpracy z zewnętrznymi partnerami (redukcja emisji do 490 tys. ton rocznie), budowa dwóch bloków gazowych w Inowrocławiu – małego o mocy 16 MWe do końca 2022 roku i dużego o mocy 140 MWt do końca 2026 roku (redukcja emisji do 280 tys. ton rocznie), modernizacja aktywów energetycznych, głównie kotłów i turbin, do końca 2022 roku (redukcja emisji ponad 50 tys. ton rocznie), a także działania związane z efektywnością energetyczną i usprawnieniami procesowymi (redukcja emisji ponad 70 tys. ton rocznie), wymieniono.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Wstępny szacunek kosztów realizacji tej strategii to ok. 400 mln zł, przy czym uwzględnia on mały blok gazowy, a nie uwzględnia dużego bloku gazowego, co do którego ostateczna decyzja inwestycyjna nie została jeszcze podjęta” – powiedział prezes Dawid Jakubowicz podczas wideokonferencji.

“Po zakończeniu I etapu realizacji strategii w 2026 roku zdecydowanie poprawimy pozycję konkurencyjną na krzywej emisyjności. Musimy nadrobić czas i to, co nasi konkurenci robili już kilka lat temu” – dodał prezes.

Ponadto strategia przewiduje także zwiększenie udziału kobiet na średnim i wyższym szczeblu zarządzania (do 35% w 2030 roku z ok. 25% obecnie) oraz eliminację różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn do 2030 roku (a jej redukcję o 50% do 2025 roku).

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 2,98 mld zł w 2020 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here