Naga Markets

Ciech wdraża nową metodę absorpcji amoniaku w zakładzie w InowrocławiuWarszawa, 13.12.2021 (ISBnews) – Po udanych testach, w zakładzie Ciechu w Inowrocławiu trwają przygotowania do wdrożenia innowacyjnej metody absorpcji amoniaku w procesie produkcji sody kalcynowanej, podała spółka. Projekt “Karbonizacja Plus”, opracowany wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK), zwiększa m.in. efektywność wykorzystania surowców stosowanych w procesie technologicznym, co wpływa na obniżenie kosztów produkcji.

Ciech pozyskał finansowanie na przygotowanie koncepcji tego projektu oraz budowę instalacji pilotażowej z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Opracowane rozwiązanie jest chronione patentem. Nowa metoda absorpcji amoniaku polega na precyzyjnym zwiększaniu ilości tego związku, który w procesie produkcji sody z solanki odpowiada za wydajność sodową procesu. Będzie to możliwe dzięki specjalnej instalacji, zdolnej do wstrzykiwania większej dawki amoniaku w precyzyjnie określonych miejscach kolumny karbonizacyjnej. Prace nad przygotowaniem modelu teoretycznego i projektu instalacji rozpoczęły się w 2016 roku, podkreślono.“Projekt ‘Karbonizacja Plus’ był dużym wyzwaniem, bowiem oprócz opracowania teoretycznego modelu, kluczowa była także precyzja w przygotowaniu instalacji przystosowanej do ciągu produkcyjnego fabryki, funkcjonującej w trybie 24/7. Kolumna karbonizacyjna ma wysokość ok. 30 metrów i średnicę 3,4 metra, a naszym zadaniem było znalezienie optymalnego miejsca na dołączenie modułu podającego do niej dodatkowe ilości amoniaku, będącego katalizatorem w procesie technologicznym” – powiedział szef zespołu R&D w Grupie Ciech Marian Szkudlarek, cytowany w komunikacie.

Testy na linii produkcyjnej potwierdziły efektywność metody opracowanej wspólnie z naukowcami z UMK. Uzyskany wzrost efektywności przekroczył 1%, czyli był zgodny z przyjętymi na początkowym etapie założeniami. Stał się też podstawą do podjęcia decyzji o zastosowaniu, w skali przemysłowej, rezultatów projektu “Karbonizacja Plus” na instalacjach odpowiadających za około 50% produkcji sody kalcynowanej w Inowrocławiu, wynika z materiału.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 2,98 mld zł w 2020 r.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro | akcje eurocash | orlen kurs | kurs euro prognozy | pzu giełda | akcje swig80 | lpp gpw |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here