Naga MarketsCiech: Popyt na sodę w Chinach znacząco wpłynie na sytuację w EuropieWarszawa, 26.11.2021 (ISBnews) – Ciech będzie plasował pewne wolumeny sody w Chinach w 2022 roku, ale nie będzie to dla spółki rynek docelowy. Natomiast wzrost popytu na sodę w tym kraju wpłynie na ponowne zbilansowanie rynku europejskiego, poinformował prezes Dawid Jakubowicz.

“Rynek sody w pełni już się odbudował po pandemii. Według prognoz, popyt wzrośnie o 3,5 mln ton w 2022 roku, do 66,1 mln ton w skali świata, z czego aż 2 mln ton z tego wzrostu przypadnie na Chiny, które staną się importerem netto tego produktu i ich rynek pozostanie niezbilansowany przez najbliższe 2-3 lata” – powiedział Jakubowicz podczas telekonferencji.Według niego, silny popyt na sodę napędzany jest globalnymi megatrendami, takimi jak rosnące zapotrzebowanie na baterie litowo-jonowe i tzw. szkło solarne.

“Przy braku zwiększenia mocy produkcyjnych sody w średnim terminie, wykorzystanie mocy wytwórczych sięgnie historycznych wartości na poziomie średnio ponad 90%, co nie miało miejsca od lat 2005-2007. Istotne zwiększenie podaży sody nastąpi za 5-6 lat, w skali pokrywającej jedynie wzrost popytu. Oceniamy, że podaż sody z Turcji przekierowana zostanie z Europy do Chin i Azji Południowo-Wschodniej, co sprawi, że z Europy zniknie istotny wolumen, rzędu ponad 1 mln ton, powodując ponowne zbilansowanie tego rynku” – dodał prezes.

Jak podkreślił, ceny sody w Chinach, rzędu 400 euro za tonę, a więc o ok. 80% wyższe niż w Europie, nadal są atrakcyjne, ale już nie w takiej skali, jak jeszcze miesiąc temu.

“Tylko w IV kwartale byliśmy w stanie podnieść cenę sody o 20-25 euro na tonie, co stanowi dopiero bazę do kolejnych podwyżek w 2022 roku. Rozpoczęliśmy już kontraktację sody na przyszły rok i tematem numer jeden naszych klientów jest zabezpieczenie wolumenu i dostępności produktu, a dopiero potem ceny. Dlatego będziemy plasowali pewne wolumeny sody w Chinach, ale dla nas ważniejszy jest wpływ, jaki sytuacja w Chinach wywrze na rynek europejski” – podsumował Jakubowicz.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 2,98 mld zł w 2020 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs nasdaq | akcje pkobp | lotos akcję | pkobp gpw | biomed notowania | gpw mercator | lotos akcje cena |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here