Naga MarketsCiech podtrzymuje prognozę 700-735 mln zł znorm. EBITDA w 2021 r.Ciech podtrzymuje prognozę znormalizowanego wyniku EBITDA na poziomie 700-735 mln zł w 2021 roku, poinformował prezes Dawid Jakubowicz. Już po pierwszym kwartale br. grupa zrealizowała 30-32% tej prognozy.

“Podtrzymujemy prognozę 700-735 mln zł znormalizowanej EBITDA w 2021 roku, już osiągnęliśmy 30-32% tego wyniku” – powiedział Jakubowicz podczas wideokonferencji.

Te artykuły również Cię zainteresują
W jego ocenie, realizacji prognozy sprzyjać będzie m.in. uruchomienie sprzedaży soli z nowej warzelni w Stassfurcie, planowane uruchomienie nowego pieca w Żarach w IV kwartale i utrzymanie efektywności kosztowej.

Ciech optymistycznie patrzy także na perspektywy dla roku 2022.

“Po uruchomieniu sprzedaży wszystkich produktów z nowej warzelni spodziewamy się 25 mln euro dodatkowej EBITDA rocznie, a rok 2022 będzie już pełnym rokiem produkcji soli w Stassfurcie, jak również pełnym rokiem produkcji nowego pieca w segmencie krzemiany” – dodał Jakubowicz.

Zastrzegł przy tym, że nie wszystkie czynniki będą dla spółki pozytywne, na przykład ceny uprawnień do emisji CO2 i ceny surowców będą oddziaływać na wyniki negatywnie.

Wśród pozostałych pozytywnych czynników na 2022 rok spółka wymienia natomiast m.in. ceny sody kalcynowanej i oczyszczonej, efekty modernizacji aktywów (w tym energetycznych), wzrost rynków krzemianów i agro czy utrzymanie pozycji lidera rynku w opakowaniach.

Komercyjna sprzedaż soli z nowej warzelni w Stassfurcie – w III kwartale

Trwają wstępne prace rozruchowe nowej warzelni soli wybudowanej przez Ciech w Stassfurcie. Faza zwiększania produkcji i rozpoczęcia komercyjnej sprzedaży przewidziana jest na III kwartał 2021 roku, poinformował członek zarządu Mirosław Skowron.

invest

“Obecnie jesteśmy w fazie wstępnego rozruchu warzelni soli w Stassfurcie. Faza stopniowego dochodzenia do pełnych mocy produkcyjnych i rozpoczęcie komercyjnej sprzedaży przewidziane jest na III kwartał tego roku” – powiedział Skowron podczas wideokonferencji.

Inwestycja o wartości ok. 140 mln euro ma docelowo produkować ok. 450 tys. ton soli rocznie, w formie tabletek solnych do uzdatniania wody, soli spożywczej oraz soli farmaceutycznej.

Spółka potwierdziła również, że jeszcze w 2021 roku zakończy się budowa nowego pieca do produkcji krzemianów w zakładzie w Żarach.

“Finalizujemy obecnie umowy z dostawcami i wykonawcami tej inwestycji, jesteśmy na dobrej drodze, by ukończyć ją zgodnie z planem w IV kwartale roku” – powiedział prezes Dawid Jakubowicz.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 2,98 mld zł w 2020 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen notowania | kurs dolara | jak handlować funtem | theppro co to | pzu notowania | kurs lotos | kurs pge |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here