Naga MarketsPiotr Głowacki – rozmówca Comparic.pl i prelegent FxCuffs 2018.
Jednym z prelegentów na tegorocznym Expo FxCuffs będzie Piotr Głowacki – licencjonowany makler, analityk i trader, założyciel infoinwestor.pl oraz pasjonat rynków. W poniższym wywiadzie Piotr mówi między innymi o tym, dlaczego warto pojawić się w tym roku na FxCuffs. Zapraszam do lektury.

Kolejna edycja FxCuffs i kolejna prelekcja z Twoim udziałem. Czego możemy się spodziewać tym razem?

Świeższego spojrzenia na zasady budowania portfela inwestycyjnego i nowych instrumentów umożliwiających szeroko pojętą dywersyfikację na branże i rynki na całym świecie. A jednocześnie dostępne z poziomu komputera u polskojęzycznych brokerów.

Mnie osobiście nie trzeba zachęcać do udziału w takich wydarzeniach jak FxCuffs. Możliwe jednak, że są osoby, które się wahają. Jak zachęciłbyś je do odwiedzenia Krakowa w marcu 2018?

FxCuffs to jedyna konferencja na tak duzą skalę pokazująca różne możliwości inwestowania w aktywa finansowe oraz fizyczne. To oszczędność czasu i pieniędzy dla kogoś, kto w ciągu 2 dni chciałby poznać w jednym miejscu najciekawsze pomysły inwestycyjne oraz uznane nazwiska z branży.

Aktywnie inwestujesz, a także szkolisz inwestorów / spekulantów. Pewnie zgodzisz się ze mną, że wiąże się to z ciągłym samodoskonaleniem. Na czym obecnie się skupiasz w przypadku własnego tradingu?

Swoją strategię inwestycyjną znalazłem 10 lat temu. Od tego czasu przestałem szukać, a skupiam się na jej coraz lepszym zastosowaniu na różnych rynkach. Każdy cechuje inna dynamika, inne trendy, każdy ma swoją specyfikę. Jednak ciągle poszukuję i rynków i instrumentów, które pozwolą uzyskać stosunkowo dużą dynamikę przy jak najmniejszym moim zaangażowaniu. Zacząłem po prostu cenić swój czas.

A co poradziłbyś osobie, która dopiero zaczyna?

Aby odpowiedziała sobie na jedno proste pytanie – czy jest osoba dynamiczną czy raczej spokojną i ostrożną. Te dwie cechy w dużym uproszczeniu pozwolą dobrać rynek do siebie. W kocu trudno oczekiwać aby ostrożna i raczej powolna osoba stała się dynamicznym traderem. Również wszyscy Ci, którzy nie lubią ryzyka powinni zainteresować się raczej budową portfeli inwestycyjnych niż technikami spekulacyjnymi.

Masz jakąś codzienną rutynę, z której korzystasz przy inwestowaniu? Jak wygląda Twój typowy dzień, kiedy przygotowujesz analizy i zawierasz transakcje?

To właśnie poranne analizy są moją rutyną. Codziennie po spacerze z psem ok 7.30 rano zasiadam na godzinę do komputera. Jeśli wychodzi coś ciekawego z analiz – ustawiam zlecenia – jeśli nie, to już do końca dnia nic nie robię. Inaczej jest w poniedziałki – wówczas poświęcam więcej czasu na przeanalizowanie kilku rynków i wówczas podejmuje większe decyzje.

W ostatnim czasie trudno nie dostrzec wśród inwestorów / społeczeństwa ogromnego zainteresowania kryptowalutami. Jak zapatrujesz się na ten temat?

Rynek jak każdy inny przeżywa hosse i bessę – to jedynie kolejny instrument do gry. Takie bańki były, są i będą. Zmieniają się tylko aktorzy. A ponieważ widziałem to wiele razy, być może już się tak nie ekscytuję.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
Jakie instrumenty w obecnym, 2018 roku mogą przynieść najkorzystniejsze stopy zwrotu dla inwestorów?

Obecnie Dolar Amerykański przeżywa swego rodzaju załamanie, a więc wszystkie instrumenty i rynki odwrotnie z nim skorelowane lub te, które spadały w ostatnich latach teraz będą rosnąć. A jest ich co najmniej kilkanaście.

Amerykański indeks S&P500 dynamicznie piął się w górę przez cały ubiegły rok. Jakie są według Ciebie szanse na utrzymanie tego trendu także w 2018 roku? Co musiałoby się stać, by doszło do znacznej korekty tych wzrostów?

Trend jest silny więc ciężko go zatrzymać bo możnaby powiedzieć, że ruch odbywa się siłą inercji. To jednak nie wyklucza szybkiej np. dwumiesięcznej korekty. Ogólnie rzecz ujmując, kapitał powoli opuszcza rynki rozwinięte w kierunku rynków rozwijających się. To będzie powodowało zatrzymanie wzrostów (ale nie bessę) na dużych rynkach, podczas gdy te mniejsze będą przeżywały rozkwit.

Gdybyś miał wybrać książkę, która miała największy wpływ na Twoje inwestowanie, ale nie tylko. Jaka byłyby to pozycja i dlaczego?

Trudno mi tu być bezstronnym ale była to High Probability Trading Strategies, którą po przeczytaniu w wersji angielskiej polecałem wszystkim znajomym aby ostatecznie wydać ją w Polsce pod tytułem Strategie Inwestycyjne o Wysokim Prawdopodobieństwie Sukcesu.

Dziękuję za rozmowę.

Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here