Dolar amerykański (USD) systematycznie się osłabia, a indeks dolara (DXY) spadł o 9% od rekordowego poziomu w marcu. Ekonomiści z UBS dostrzegają obecnie powody konsolidacji dolara – wzrost liczby przypadków COVID-19 w USA wydaje się zwalniać i oczekują, że Kongres osiągnie porozumienie w sprawie dalszych bodźców fiskalnych, gdy pozycje krótkie na USD wzrosły. Jednak w dłuższej perspektywie eksperci spodziewają się dalszego osłabienia dolara, biorąc pod uwagę bardzo luźną politykę monetarną USA i obawy o zadłużenie.
- Krótkie pozycje netto w dolarach wobec euro wzrosły do najwyższych poziomów od 2018 r.
- Niepewność co do kursu polityki fiskalnej Stanów Zjednoczonych i skali zadłużenia USA może nadal ciążyć na dolarze
- EUR/USD wzrośnie do 1,22, a USD/CHF spadnie do 0,90 do września 2021 r.
Konsolidacja dolara w najbliższym czasie, ale trend spadkowy pozostaje nietknięty – UBS
Eksperci wymienili trzy główne powody dla których trend deprecjacji dolara może się zatrzymać, a dolar może w najbliższym czasie odrobić straty.
Te artykuły również Cię zainteresują
- Wydaje się, że wzrost liczby nowych przypadków COVID-19 w USA spowalnia. Tymczasem w niektórych częściach Europy rośnie liczba nowych przypadków;
- Obawy dotyczące zbliżającego się „klifu fiskalnego” w Stanach Zjednoczonych w związku z wygaśnięciem dodatkowych zasiłków dla bezrobotnych również ciążyły na dolarze. Chociaż Kongres nie osiągnął jeszcze porozumienia, a obie partie były zmotywowane do zawarcia porozumienia przed wyborami prezydenckimi, analitycy spodziewają się, że zostanie uzgodniony nowy pakiet o wartości co najmniej 1 biliona dolarów. Powinno to przynieść ulgę dla dolara amerykańskiego;
- W oparciu o dane CFTC, krótkie pozycje netto w dolarach wobec euro utrzymywane na rachunkach spekulacyjnych wzrosły do najwyższych poziomów od 2018 r., zwiększając potencjał realizacji zysków, jeśli napływ informacji będzie bardziej pozytywny w stosunku do dolara.
– W dłuższej perspektywie uważamy, że trend spadkowy dolara pozostanie niezmieniony, chociaż spodziewamy się spowolnienia tempa jego spadku. Bardzo luźna polityka fiskalna i pieniężna w USA, która osłabiła przewagę dolara w zakresie stóp procentowych, będzie się utrzymywać . Niepewność związana z wyborami w USA będzie prawdopodobnie nadal ciążyć dolarowi – napisano w raporcie.
Według analityków nawet po wyborach niepewność co do kursu polityki fiskalnej Stanów Zjednoczonych i skali zadłużenia USA może nadal ciążyć na dolarze. Przed kryzysem COVID-19 wielu inwestorów długoterminowych miało wyjątkowo wysokie poziomy ekspozycji na USD.
– Oczekujemy, że problem nadmiernej ekspozycji zostanie rozwiązany. W przypadku EUR/USD spodziewamy się, że dolar osłabi się do 1,22 (środek przedziału 1,20-1,25) do września 2021 r., a my dodamy ekspozycję na euro w stosunku do dolara w przypadku spadku do 1,15-1,16 – podkreślono.
– Dla USD/CHF prognozujemy kurs na poziomie 0,90 w tym samym horyzoncie czasowym. Chociaż Narodowy Bank Szwajcarii ostatnio ograniczył swoje wysiłki w zakresie interwencji walutowych, spodziewamy się, że będzie kontynuował interwencje w celu ograniczenia siły CHF – podsumowano.

Zobacz również:
- Spadek cen metali szlachetnych to druga szansa, by dołączyć do trendu
- Siła złotego (PLN), a globalne dane makroekonomiczne, ocenia ekspert Walutomat.pl
- CitiBank: EUR/USD przebije 1,20 z celem na 1,25