Naga Markets


Początek nowego tygodnia upływa na rynkach towarów rolnych pod znakiem odreagowania. Przypomnijmy, że ubiegły tydzień wyniósł notowania kukurydzy i pszenicy na najwyższe od wielu miesięcy poziomy. Przyczyną tego ruchu był fatalny stan amerykańskich upraw wywołane suszą i  opóźnienia w zasiewach. Ostatni przegląd upraw pszenicy ozimej w kluczowym dla tego zboża, amerykańskim stanie Kansas zakończył się prognozą najmniejszej produkcji tego zboża od blisko 30 lat.


Dziś natomiast wszystkie zboża na amerykańskich parkietach tanieją. Największy, bo ponad 2% spadek, odnotowuje soja. Szukając uzasadnienia takiego rozwoju sytuacji, należy wskazać przede wszystkim na standardowe odreagowanie, które zwykle następuje po tak intensywnym wzroście. W przypadku pszenicy i kukurydzy, korekty w żaden sposób nie negują pro-wzrostowego charakteru rynku. Bodźcem do ruchu na południe były przede wszystkim niepokojące informacje na temat negocjacji na linii Waszyngton – Pekin. Stany Zjednoczone jasno oczekują obniżenia stawek ceł i redukcji nadwyżki handlowej o 200 mld USD. Chiny żądają natomiast zniesienia nałożonych przez USA ceł oraz umorzenia śledztwa ws. kradzieży własności intelektualnej (sprzęt technologiczny).

Dodatkowo, w Stanach Zjednoczonych poprawie ulega pogoda, szczególnie w stanach kluczowych dla produkcji zbóż. Aura sprzyja przede wszystkim soi – jak donosi agencja federalna w stanie Indiana, areał może być największy w historii. Jednocześnie, na przestrzeni ostatnich 4 tygodni import amerykańskiej soi do Chin spadł o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To silny cios wymierzony w Donalda Trumpa, ponieważ rolnicy, którzy tracą na spadku eksportu, to silna część elektoratu prezydenta USA.

Patrząc na rynek z perspektywy technicznej, na rynku kukurydzy możemy zaobserwować wspomniane wyżej odreagowanie. Dopuszczam możliwość przetestowania dolnej krawędzi wyznaczonej strefy w okolicach 395 USD za 100 buszli. Jeśli pojawi się tutaj reakcja i sygnał popytowy – można rozważyć pozycję długą.

Cena kukurydzy na interwale dziennym
Cena soi na interwale dziennym

Na wykresie soi widzimy, że cena zbliża się dolnego ograniczenia strefy. Licząc na zachowanie statusu „quo”, można rozważyć zajęcie pozycji długiej – to dobre miejsce do takich ruchów. Martwić może jedynie wydźwięk świecy, która zamknęła się niemal na wczorajszym minimum. Jeśli jednak dojdzie do przebicia poziomu 1008 USD, czy tym bardziej psychologicznej bariery 1000 USD, można będzie rozważyć scenariusz dalszych spadków.

Spekulować na cenie surowców rolnych możesz za pomocą brokera TMS  wypróbuj już teraz!

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here