Naga MarketsChugai Pharmaceutical Co. wzrósł od początku roku aż o 60% na tokijskiej giełdzieChugai Pharmaceutical Co. jest liderem wzrostu na japońskich rynkach, spółka od poczatku roku zwiększyła swoją wartość rynkową o prawie 60%, dzięki czemu zbliżyła się do technologicznych gigantów z tokijskiej giełdy, n.in. Sony Corporation i jest siódmą spółką w Nikkei 225 pod względem kapitalizacji.

  • Chugai Pharmaceutical jest jednym z największych japońskich koncernów farmaceutycznych.
  • Firma zajmuje się produkcją leków m.in. immunosupresantów, czy leków związanych z terapią nowotworową.
  • Pandemia nie zatrzymała wzrostów spółki, której kurs wzrósł ponad 120% rdr.

Chugai Pharmaceutical rośnie niemal 10-krotnie w ostatnich 10 latach

Chugai Pharmaceutical Co. jest spółką wchodzącą w skład Nikkei 225, która w obecnym roku najlepiej radzi sobie spośród składników japońskiego indeksu. Od początku stycznia notowania Chugai urosły już o 56%, podczas gdy Nikkei 225 spadł w tym samym okresie o 2%.

Wzrost notowań spółki wybił kapitalizację rynkową Chugai niemalże do wartości legendarnego technologicznego giganta – Sony Corp. Obecnie, spółka farmaceutyczna jest siódmą największą notowaną firma w Japonii.

Mimo, że Chugai podążał w tyle za swoimi konkurentami przez ostatnie lata, to ostatnie wzrosty sprawiły, że to największa spółka farmaceutyczna w Japonii pod względem wartości rynkowej, większa m.in. od Daiichi Sankyo Co. (notowania Chugai przebiły kurs Daiichi jesienią 2019), a także od Takeda Pharmecautical Co. (przebicie w tym roku).

CMC
Sprawdź nowość - koszyki akcji. Efektywne kosztowo. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Nie trudno zgadnąć, że jedną z przyczyn wzrostu spółki farmaceutycznej w obecnym okresie jest panująca na świecie pandemia COVID-19. Jednym z produktów koncernu Roche, który posiada 60% udziałów Chugai, jest immunosupresant o nazwie Actemra mający na celu leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, jednakże lek jest rozważany także jako możliwa opcja kuracji dla pacjentów ciężko chorych na COVID-19. Chugai prowadzi obecnie trzecią fazę badań nad skutecznością leku przeciwko chorobie wywołanej przez koronawirusa.

Zobacz również: Tencent tworzy wielki sojusz spółek, planuje wydać 70 mld dol. na blockchain

Chugai jako spółka podległa Roche zdobyła także w zeszłym miesiącu zgodę FDA na produkcję leków Tecentriq oraz Avastin słuzących do leczenia raka wątroby.

– Dobre wieści związane z rozwojem leków na koronawirusa oraz nowotworowych, daje Chugai poczucie rynkowego bezpieczeństwa. Rozwój terapii związanych z nowotworami może mieć duży wpływ na przychody, co może zwiększyć cenę rynkową” – stwierdził Takashi Akabane, analityk Tokai Tokyo Securities.

Chugai Pharmaceutical Co. wzrósł od początku roku aż o 60% na tokijskiej giełdzie
Notowania Chugai Pharmaceutical Co. na tokijskiej giełdzie. Źródło: tradingview.com

Przychody i zyski Chugai zdecydowanie wzrosły w ostatnich latach, głównie dzięki rozwojowi przez spółkę leków na hemofilię. Obecnie, wskaźnik P/E dla Chugai wynosi ponad 40, będąc jednym z najwyższych na Nikkei 225. Oznacza to silne przekonanie inwestorów o przyszłych dobrych wynikach spółki.

W tym roku, spółki farmaceutyczne rosły najsilniej na japońskich rynkach. Indeks Topix Pharmaceutical wzrósł aż o 6,6%, podczas gdy Topix spadł o 5,3%. Ostatni tydzień zamknął się jednak spadkiem indeksu farmaceutycznych spółek z uwagi na pozytywne wieści dotyczące zmniejszania się zasięgu pandemii.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here