Naga MarketsChristine Lagarde, dyrektor zarządzający MFW

Mario Draghi zakończy swoją 8-letnią kadencję na stanowisku szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) z dniem 31 października 2019 roku. Jak się okazuje, nominowana do zastąpienia Draghiego została Christine Lagarde, która obecnie przewodzi Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW).

Lagarde przeciera szlaki kobietom

Christine Lagarde, francuska polityk, prawnik, a także dyrektor zarządzający MFW od 2011 roku. Jest ona pierwszą kobietą sprawującą wymienioną funkcję i jeśli zastąpi w tym roku Mario Draghiego, będzie także pierwszą kobietą na stanowisku prezesa EBC.

W oświadczeniu Lagarde powiedziała, iż była ​​„zaszczycona, że ​​została nominowana” i tymczasowo zrzeknie się swoich obowiązków w MFW, podczas gdy prawodawcy UE zamierzają ratyfikować jej nominację.

O nominacji Christine Lagarde pochlebnie wypowiedziała się m.in. niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz prezydent Francji Emanuel Macron. „Została wybrana, ponieważ przyjęła niekwestionowaną rolę przywódczą w MFW i myślę, że jeśli jest do tego zdolna, może również przewodzić EBC” – powiedziała Merkel. Z kolei Macron powiedział, że „[Lagarde] ma cechy i kompetencje do przewodzenia EBC. Ma wiarygodność na rynkach”.

Gołębie podejście Lagarde?

Po przejęciu sterów w EBC, Lagarde będzie musiała poradzić sobie z pokierowaniem polityki monetarnej strefy euro do celu inflacyjnego w pobliżu 2%. Obecnie inflacja znajduje się w okolicach połowy tego celu, mimo wielu lat niskich stóp procentowych i skupu obligacji wielkości 2,6 biliona euro.

W czerwcu, podczas wystąpienia w portugalskiej Sintrze, Mario Draghi stwierdził, że jeśli inflacja nie będzie odbijać, kierowana przez niego instytucja jest gotowa na wznowienie programu luzowania ilościowego oraz cięcie stóp procentowych. Pozostaje pytanie, czy tym samym torem będzie się kierować Christine Lagarde. Warto przy tym mieć na uwadze, że nominacji na fotel prezesa EBC nie otrzymał postrzegany jako bardziej “jastrzębi”, Jens Weidmann przewodzący obecnie Niemieckiemu Bankowi Federalnemu.

„Jeśli się potwierdzi – Lagarde byłaby pierwszym prezydentem EBC bez żadnego doświadczenia w polityce pieniężnej. Uważamy, że jej doświadczenie w zarządzaniu, w tym jako przewodniczącej MFW, pomogłoby jej poprowadzić EBC. Jednak czeka na nią wiele wyzwań: podczas gdy szef MFW uważany jest za wykwalifikowanego kandydata, to niekoniecznie uczyni Europę bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania w perspektywie długoterminowej” – komentował Mark Haefele, dyrektor ds. Inwestycji, UBS Global Wealth Management

Opierasz swój handel na danych makro? Być może oferta brokera Royal – partnera głównego InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów handlowych >>

Kurs euro kolejny dzień traci do dolara

Notowania euro do dolara podczas wczorajszej sesji przetestowały pozytywnie poziom 1,1320, który ponownie działa jako opór. Dziś natomiast para walutowa EUR/USD wyznaczyła już nowe minima w tym tygodniu. Średni zakres z ostatnich 10 dni wynosi 58-pipsów, a zatem jeśli spadki będą dziś kontynuowane, może dziś dojść do re-testu wsparcia przy 1,1262 oraz dolnego ograniczenia kanału widocznego na poniższym wykresie dziennym.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) - wykres dzienny - 3 lipca 2019
Kurs euro do dolara (EUR/USD) – wykres dzienny – 3 lipca 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here