Naga MarketsChristine Lagarde: UE podejmie decyzję w sprawie cyfrowego euro w styczniu 2021 r.UE podejmie decyzję o cyfrowym euro w styczniu 2021 r. Potwierdziła to prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

  • Lagarde potwierdziła, że UE podejmie ostateczną decyzję w sprawie cyfrowego euro już początkiem roku 2021.
  • Jak dodała, jej przeczucie mówi jej, że decyzja będzie pozytywna, ale prace potrwają parę lat.

Chrisitne Lagarde: decyzja o CBDC UE jest bliska

W czasie internetowego panelu, który odbył się 12 listopada, Lagarde oświadczyła, że ​​Europejski Bank Centralny (EBC) nie „ściga się o pierwsze miejsce” w kwestii emisji CBDC. Powiedziała jednak, że wyniki konsultacji, które bank centralny rozpoczął w październiku br. w sprawie cyfrowego euro, będą znane już w styczniu 2021 roku.

W tym momencie podejmiemy decyzję, czy pójdziemy naprzód z cyfrowym euro – oświadczyła Lagarde. – Moje przeczucie – ale to jest decyzja, która zostanie podjęta wspólnie – jest takie, że możemy pójść w tym kierunku – dodała.

Prezes EBC powiedziała też, że bank nadal musi się zająć różnymi kwestiami dot. CBDC. W szczególności stwierdziła, że ​​chodzi np. o ochronę prywatności użytkowników cyfrowego euro i przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Cyfrowe euro na rynku dopiero za parę lat

Mimo powyższego prace nad cyfrowym euro mogą potrwać jeszcze kilka lat.

– Jest to projekt, który prawdopodobnie zajmie nam dwa, trzy, cztery lata, zanim zostanie uruchomiony – powiedziała.

W panelu głos zabrali również przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell i gubernator Banku Anglii Andrew Bailey. Powell powtórzył swoje stanowisko w sprawie cyfrowej waluty banku centralnego, stwierdzając, że „niezwykle ważne jest, abyśmy zrobili to dobrze, a nie próbowali być pierwsi”. Gubernator Bank of England poinformował zaś, że ludzie mają prawo „oczekiwać pewności wartości” w dowolnej walucie.

Lagarde wielokrotnie deklarowała swoje poparcie dla cyfrowego euro i to już w czasie, gdy była szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego. EBC niedawno rozpoczął konsultacje w tej sprawie.

Tymczasem cyfrowy juan może pojawić się na rynku już w 2021 r. Nie wiemy zaś, jakie będą dalsze losy Libry Facebooka, bowiem o projekcie słychać ostatnio coraz mniej.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here