Naga Markets
Christine Lagarde, prezes EBC: Jesteśmy gotowi na dalsze wsparcie europejskiej gospodarki
Christine Lagarde, prezes EBC

Cała Europa stanęła w obliczu kolejnej fali COVID-19, która wymusza na rządach wprowadzanie nowych restrykcji. Uderzają one w i tak niepewne ożywienie gospodarcze, które może całkowicie się zatrzymać. W odpowiedzi prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde zapowiedziała, że instytucja jest gotowa udzielić silniejszego wsparcia gospodarce.

  • Christine Lagarde zapewniła, że EBC ma jeszcze wiele narzędzi do wsparcia gospodarki.
  • Kolejne państwa UE planują wprowadzenie wsparcia fiskalnego.
  • EBC rozważa zmianę swojego celu inflacyjnego.

Szybki wzrost liczby zachorowań

W kolejnych krajach strefy euro dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 bije kolejne rekordy. W czwartek we Francji odnotowano aż 30621 infekcji koronawirusem, co jest najwyższym wynikiem w Europie od początku pandemii.W tej chwili jesteśmy nadal w długiej trawie i wciąż jest wiele do zrobienia, zwłaszcza że z tego zakątka świata w Europie obserwujemy nawroty zakażeń. Widzimy być może drugą falę na horyzoncie i lepiej upewnijmy się, że cały dostępny arsenał rzeczywiście poradzi sobie z sytuacją, jeśli przyjmiemy odpowiednią politykę. – powiedziała Lagarde w rozmowie z CNBC.

Zobacz również: Facebook i Google mają powody do obaw? Big Tech na celowniku Unii Europejskiej

Według szefowej EBC, wiele państw członkowskich rozważa wprowadzenie dodatkowych fiskalnych programów pomocowych. Jak zaznacza, bank centralny ma jeszcze kilka możliwości wsparcia europejskiej gospodarki.

EBC gotowe na dalsze kroki

Wiele dostępnych narzędzi, począwszy od stóp procentowych, a skończywszy na forward guidance i programach zakupu aktywów, jest gotowych. Zrobiliśmy wiele, a jeśli potrzeba więcej, bo sytuacja się pogarsza, to zrobimy to, co konieczne. – kontynuowała ekonomistka.

Decydenci EBC zajmują się obecnie także rozpędzającą się deflacją. Niewykluczone jest, że dojdzie do zmiany celu inflacyjnego banku, a inflacja będzie mogła swobodnie rosnąć powyżej 2%.

Pod koniec tygodnia obserwujemy bardzo niską zmienność w przypadku kursu EUR/USD, który utrzymuje się w okolicy 1,1712.

XTB
Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here