Naga MarketsChristine Lagarde jest pierwszym prezesem Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który nie ma doświadczenia w bankowości centralnej. Następczyni Mario Draghiego będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje umiejętności polityczne i technokratyczne, aby odpowiednio zarządzać europejską polityką pieniężną.


Christine Lagarde nowym prezesem EBC

Nowa prezes otrzyma od Mario Draghiego dwa “prezenty”. Pierwszym z nich będzie symboliczny złoty dzwonek, którym prezes przywołuje porządek na spotkaniach EBC. Mario Draghi wręczy go swojej następczyni podczas przekazania urzędu. Z kolei drugą rzeczą jaką zostanie “obdarzona” nowa prezes, to wprowadzony w ostatnim czasie przez Mario – nowy pakiet stymulujący, który powinien wpłynąć na odłożenie decyzji o podwyżkach stóp procentowych przynajmniej do 2022 roku.

Lagarde powiedziała w jednym z wywiadów, że zamierza dokładnie przyjrzeć się polityce banku natychmiast po objęciu stanowiska prezesa i od początku zaangażować w to członków rady prezesów, którzy są odpowiedzialni za zmiany w polityce banku. Dodała ona także, że polityka fiskalna powinna w większym stopniu oddziaływać na wzrost gospodarczy i inflację (to samo mówił Mario Draghi, gdy obejmował swoje stanowisko). Lagarde chce także aby to czym zajmuje się EBC było bardziej zrozumiałe dla społeczeństwa, nowa Pani Prezes jest także zwolenniczką zwiększenia proporcji kobiet w świecie finansów.

Zobacz także: Draghi ustępuje, a perspektywa dla euro pozostaje ponura

Christine ma 63 lata, pracę na nowym stanowisku zacznie z pierwszym dniem Listopada. Jest to pierwsza kobieta obejmująca fotel prezesa EBC. Można śmiało powiedzieć, że w swojej karierze doszła na sam szczyt, wcześniej była minister Finansów we Francji, a później stała na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Co ciekawe nie ma ona wykształcenia ekonomicznego, nie ma też doświadczenia w bankowości centralnej, w przeciwieństwie do Draghiego, który studiował pod kierunkiem laureatów Nagrody Nobla, aby uzyskać tytuł doktora nauk ekonomicznych w Massachusetts Institute of Technology i który kierował Włoskim Bankiem Centralnym. Z tego też względu Lagarde prawdopodobnie będzie polegać na opiniach szeregu ekspertów z EBC. Christine powiedziała w wywiadzie dla Bloomberg Television, że zawahała się przed podjęciem pracy, ale po licznych konsultacjach z ludźmi, którzy wiedzą jak wygląda praca w banku centralnym, poczuła, że posiada odpowiednie umiejętności aby stanąć na czele EBC.

Cytaty:

“Powinniśmy się skoncentrować się nad sposobami znalezienia w przyszłości wspólnego gruntu. Zawsze szukam wspólnego gruntu i doprowadzenia do pogodzenia różnych opinii” — powiedziała Christine Lagarde w artykule dla Der Spiegel.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here