Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) w dół po posiedzeniu EBC. Christine Lagarde osłabiła walutę
Christine Lagarde podczas konferencji EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmiennym poziomie. Jednak odbywająca się później konferencja prasowa z udziałem Christine Lagarde spowodowało silne wahania kursu euro (EUR/USD), który najpierw rósł testując półtoramiesięczne maksima, aby następnie jeszcze dynamiczniej spaść i przechylić szalę na korzyść niedźwiedzi.

  • Europejski Bank Centralny utrzymał stopy proc. na niezmienionych poziomach odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%
  • Rynek liczył na więcej szczegółów jednak takowych nie uzyskał przez co kurs euro spadał
  • Za spadki EUR/USD odpowiadać miało również skupowanie dolara amerykańskiego na początku czwartkowej sesji w USA

EBC nie zmienia stóp, Christine Lagarde nie mówi niczego nowego

Oczekiwania wobec czwartkowej decyzji EBC były minimalne i zostały spełnione. Christine Lagarde nie rozwiała jednak w pełni spekulacji, którymi żyły rynki, przez co notowania eurodolara traciły w trakcie konferencji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziennikarze próbowali dowiedzieć się między innymi co dalej z zakupami w ramach pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP), jednak Lagarde nie zaprezentowała jednoznacznej odpowiedzi. Sam ten fakt negatywnie przełożył się na kurs euro, gdyż spekulowano, że szefowa EBC wstępnie zobowiąże się do ograniczenia QE do poziomów sprzed marca. Zamiast tego podkreśliła, że nie ma ustalonego poziomu dla PEPP i że będzie on dostosowywany w oparciu o warunki finansowe i prognozy inflacyjne na bieżąco

Spekulowano również, że Lagarde może dostarczyć informacje o optymistycznych prognozach gospodarczych, biorąc pod uwagę spójne dane gospodarcze ze strefy euro i wzrost liczby szczepień, ale ograniczyła się jedynie do stwierdzenia, że oczekuje się “mocnego” odbicia aktywności w dalszej części roku, a wskaźniki inwestycji biznesowych są lepsze. Nie było to raczej podniesienie prognoz dla PKB do +6,5 proc. w stylu Banku Kanady, ale wpłynęło chwilowo na podbicie kursu euro.

Lagarde szybko zbiła jednak notowania europejskiej waluty pokazując brak optymizmu i podkreślając, że inne gospodarki otrzymały znacznie silniejszą odpowiedź fiskalną i wsparcie finansowe. Wielokrotnie powracała do tematu wirusa i niepewności zbudowanej wokół niego.

W trakcie konferencji prasowej euro testowało sesyjne minimum na poziomie 1,2022, ale nie zdołało go przebić. Analitycy są zdania, że sprzedaż euro wynikała bardziej z zakupów dolarowych niż z czegokolwiek, czego dowiedzieliśmy się od EBC.

– Na konferencji prasowej po posiedzeniu EBC szefowa banku Christine Lagarde nie dostarcza przełomowych informacji, co zresztą potwierdza stabilny EUR/USD na 1,2050. Po skopiowaniu komunikatu z marcowej wersji, konferencja prasowa mogłaby być z odtworzenia, bo i pytania dziennikarzy okazały się mało zaskakujące – stwierdzał Konrad Białas z TMS Brokers.

Nagranie z konferencji prasowej dostępne jest poniżej:

Kurs euro w dół po posiedzeniu EBC. EUR/USD na minusie

EBC będzie monitorować wpływ kursu walutowego na perspektywy inflacyjne (ale brak wskazania, co do ewentualnych działań): tym stwierdzeniem Christine Lagarde niezaprzeczalnie osłabiała notowania euro.

– Lagarde odpowiadała na ciekawe pytanie dotyczące tego, czy EBC patrzy na inne banki centralne (wskazanie na Kanadę czy USA). Lagarde wskazuje, że chciałaby działać podobnie jak Fed (podobne cele inflacyjne), ale przyznaje, że sytuacja gospodarcza oraz oczekiwania inflacyjne w USA są na zupełnie innym poziomie niż w USA. Co można z tego wydedukować? EBC nie będzie podążał za ewentualnymi ruchami ze strony Fed czy BoC, tylko będzie patrzył przede wszystkim na bieżącą sytuację w strefie euro (która obecnie nie jest zbyt dobra) – komentowali analitycy XTB.

Dodając do tego lepsze od oczekiwanych dane z USA dotyczące liczby zasiłków dla bezrobotnych, rynek otrzymał przepis na sprzedaż euro i kupno dolara co razem dało spadki pary walutowej EUR/USD.

–  W ciągu tygodnia w USA złożonych zostało 547 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Rynek oczekiwał przyrostu o 610 tys. osób, toteż odczyt pozytywnie zaskakuje – stwierdzał zespół TMS.

EUR/USD na wykresie 15-minutowym. Moment konferencji Christine Lagarde. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: funt brytyjski kurs | lotos cena akcji | cena bitcoina | akcje lotos | biomed lublin giełda |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here