Naga MarketsEuropejski Bank Centralny (EBC) powinien określić cele swojej grupy zadaniowej ds. waluty cyfrowej do połowy 2020 r. – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde podczas pierwszego spotkania politycznego dot. m.in. projektu.

Wcześniej Rada Prezesów EBC spotkała się, aby ustalić referencyjną stopę procentową i politykę pieniężną. Po tym wydarzeniu nowa prezes EBC Christine Lagarde zorganizowała pierwszą konferencję prasową wraz z wiceprezesem EBC Luisem de Guindo.

Christine Lagarde o cyfrowej walucie dla Europy

Lagarde powiedziała, że ​​bank centralny ma nadzieję ustalić konkretne cele dla waluty cyfrowej przed końcem pierwszej połowy przyszłego roku. Przed opracowaniem cyfrowego euro EBC musi ustalić swoje priorytety i określić, co chce osiągnąć dzięki grupie zadaniowej. Lagarde stwierdziła:

“Czy staramy się zmniejszyć koszty? Czy próbujemy odciąć pośrednika? Czy staramy się mieć włączające finansowanie bez żadnych kosztów? Istnieje cały szereg celów, które można realizować.”

Przyznała, że widzi wysokie zapotrzebowanie na stablecoiny, choć wyraźnie ignoruje Bitcoina. Nowy prezes EBC odniosła się do zainteresowania ze strony kanadyjskich i brytyjskich partnerów.

“Moim osobistym przekonaniem jest to, że biorąc pod uwagę rozwój, który widzimy, nie tyle w kwestii bitcoina, ale projektów stablecoinów… lepiej wyprzedzić konkurencję, ponieważ istnieje wyraźne zapotrzebowanie, na które musimy odpowiedzieć”

Zalety i wady cyfrowej waluty EBC

W zeszłym miesiącu media pisały już o tym, że bank zastanawia się nad emisją cyfrowej waluty. Celem EBC jest ponoć zabezpieczenie się przed Librą, globalną cyfrową walutą,  która jest już od kilku miesięcy opracowywana przez Facebooka. Projekt był wielokrotnie krytykowany przez europejskich polityków. Teraz bank centralny debatuje nad zaletami i wadami emisji własnej waluty cyfrowej.

Dzięki cyfrowej walucie dostępnej równolegle z euro konsumenci będą mieli dostęp do taniej i szybkiej alternatywy dla innych środków płatniczych. Posunięcie to miałoby znaczący wpływ na politykę fiskalną banku. Na przykład bank centralny będzie mógł wstrzykiwać środki bezpośrednio, aby osiągnąć swój cel inflacyjny.

Przy okazji warto wspomnieć, że EBC pozostawił stopę procentową bez zmian, przyjmując tryb oczekiwania co wydarzy się na rynkach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here