Naga MarketsCyfrowe euro mogłoby być uzupełnieniem gotówki, a nie jej substytutem – powiedziała prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde. To jej kolejna wypowiedź dot. tematu. Wcześniej sugerowała, że należy przyspieszyć prace nad projektem.

  • Lagarde ponownie mówi o e-euro.
  • Przyznała, że nie jest zwolenniczką likwidacji gotówki.

Lagarde o euro

Jakakolwiek waluta cyfrowa wypuszczona w Unii Europejskiej nie może w pełni zastąpić fiatów – stwierdziła prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Przemawiając na internetowym posiedzeniu francusko-niemieckiego Zgromadzenia Parlamentarnego 21 września, Lagarde stwierdziła, że europejski bank bada „korzyści, ryzyko i wyzwania operacyjne” europejskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Dodała, że waluta fiducjarna nadal ma odgrywać ważną rolę w “cyfrowej” przyszłości.

Cyfrowe euro mogłoby być uzupełnieniem gotówki, a nie jej substytutem – stwierdziła Lagarde. – Mogłoby to stanowić alternatywę dla prywatnych walut cyfrowych i zapewnić, że suwerenne pieniądze pozostaną w centrum europejskich systemów płatności – dodała.

Z kolei 10 września prezes EBC powiedziała, że UE nie podjęła jeszcze decyzji, czy wprowadzić na rynek cyfrowe euro, ale dodała, że grupa zadaniowa ds. zbadania potencjalnego wpływu CBDC na rynek w Europie zostanie ogłoszona „w najbliższych tygodniach”. Twierdziła też, że badania trzeba przyspieszyć.

Zwolenniczka cyfryzacji

Lagarde od początku swojej kadencji wspiera bank centralny w opracowaniu cyfrowego euro, które ma w założeniu sprostać wymogom cyfryzacji płatności, jaka zachodzi na świecie. We wrześniu ubiegłego roku, kiedy była jeszcze szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zapowiedziała, że jako szefowa EBC skupi się na zapewnieniu instytucjom UE dostosowania się do zmieniającego się otoczenia finansowego poprzez m.in. otwartość na kryptowaluty.

Lagarde podkreśliła też, że gospodarka europejska stoi w obliczu „bezprecedensowego kryzysu” związanego z obecną pandemią COVID-19. Dodawał, że ożywienie rynków było latem „nierówne i niepełne” i wszystko będzie teraz zależało od tego, jak skutecznie uda się powstrzymać koronawirusa.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here