Jednym z głośniejszych tematów ostatnich dni a właściwie i tygodni jest wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA. Co prawda – jak informowaliśmy już pod koniec ubiegłego tygodnia – amerykański prezydent szykuje porozumienie z Pekinem to jednak to nie jedyny problem Państwa Środka. Tematem nieco mniej medialnym jest bowiem także rosnąca krytyka ze strony partnerów handlowych, którzy mają dość ograniczony dostęp do tamtejszego rynku. Wydawać by się jednak mogło, że obecne władze zdają sobie z tego świetnie sprawę i już nawet wiedzą jak ten problem rozwiązać.


W trakcie swojego wystąpienia podczas inauguracji pierwszych chińskich targów importowych (China International Import Expo – CIIE) w Szanghaju, prezydent Xi Jinping zapowiedział, że Chiny będą obniżały cła i poszerzały dostęp do swojego rynku.

Triggo

“CIIE to inicjatywa, która ma pokazać proaktywne działania Chin na rzecz otwarcia rynku na świat” – powiedział prezydent Xi, dodając także, że “globalizacja gospodarki” to “nieodwracalny” trend we współczesnej historii. Dodał także, że targi świadczą o poparciu Chin dla wolnego handlu międzynarodowego i wezwał do sprzeciwu wobec protekcjonizmu.

Xi obiecał również przyspieszenie procesu otwierania chińskiego sektora edukacji, telekomunikacji i kultury na zagraniczne inwestycje, ochronę interesów działających w ChRL zagranicznych firm oraz sprawniejsze karanie za naruszenia praw własności intelektualnej.

Pierwsze targi China International Import Expo (CIIE), które potrwają do 10 listopada, to według komentatorów próba pokazania światu, że Chiny są skłonne zwiększyć import i otwierać swój rynek. W imprezie uczestniczy ponad 3 tysiące firm i delegacji rządowych z ponad 100 krajów świata, w tym także ponad 80 przedsiębiorstw z Polski.

Oczekuje się, że w ciągu nadchodzących 15 lat Chiny sprowadzą towary warte 30 bln dolarów i usługi warte 10 bln USD – wskazał prezydent. W 2017 roku wartość chińskiego importu wyniosła 1,84 bln USD, co oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu rokiem poprzednim.

Warto jednak zauważyć, że w trakcie 35-minutowego przemówienia Xi nie wspomniał wprost o wojnie celnej z USA, ani o planach spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem w kuluarach szczytu G20, który ma się rozpocząć w Buenos Aires 30 listopada. Czyżby chęć osiągnięcia porozumienia była jedynie jednostronna? Przekonamy się już wkrótce.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSilne odreagowanie na GBPUSD. Czy to już powrót do wzrostów?
Następny artykułMACD Double Screen – AUDUSD, EURAUD, USDJPY – 5 listopada 2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here