Naga MarketsW momencie gdy chińskie indeksy giełdowe spadają, popychane przez słabe wyniki bilansu handlowego oraz deprecjonującego juana, okazuje się, że Kraj Środka ma jeszcze jeden problem. Mowa tutaj o skumulowanym długu (oficjalnie określanym mianem całkowitej kwoty finansowania społecznego), który wzrósł o oszałamiające 520 miliardów dolarów. I to tylko w styczniu! Łączne zadłużenie wynosi więc już 5 363 000 000 000 (ponad 5 bilionów dolarów) i cały czas rośnie.

Od października ubiegłego roku Chiny wytworzyły ponad 1 bilion dolarów kredytu. Nie przełożyło się to jednak na spodziewane pobudzenie gospodarki, a jedynie na powstawanie kolejnych miast-widm, przepełnionych surowcami i towarami magazynów oraz rekordowego stosunku długu do poziomów PKB (który do tej pory wynosił 346%). Dodanie ponad 500 miliardów dolarów w przeciągu zaledwie jednego miesiąca do dynamicznie rosnącej kupki zadłużenia, bije jednak to wszystko na głowę:

Te artykuły również Cię zainteresują
Chiny, dług, Comparic
Wykres prezentuje całkowitą kwotę finansowania społecznego w CNY w ujęciu historycznym oraz w styczniu 2016 roku

Dlaczego jednak Chiny idą tą drogę? Jak pokazują bowiem lata doświadczeń lokalny rynek potrzebuje jeszcze silniejszych stymulantów, aby osiągnąć efekt zbliżony do tego z 2013 roku. Na poniższym wykresie widzimy odpowiedź ze strony wzrostu produktu krajowego brutto na „szok kredytowy”:

szok kredytowy, Chiny, Comparic
Chińska odpowiedź na szok kredytowy

Chcąc utrzymać swój niezwykle wysoki poziom PKB (który coraz wyraźniej opada), Chiny zostały zmuszone do wpompowywania ogromnych ilości kredytu w swoją gospodarkę. W dłuższym okresie może to jednak doprowadzić do tego, że przepływy pieniężne nie będą wystarczające do zaspokojenia odsetek od niezabezpieczonego długu co mogłoby doprowadzić do zdarzenia, którego chiński rząd tak desperacko próbuje uniknąć: masowych niewypłacalności korporacyjnych.

W grudniu zeszłego roku informowaliśmy, że Chiny blokują publikację poszczególnych wskaźników makroekonomicznych, aby zatuszować pogarszającą się sytuację gospodarczą. Przykładowo oficjalne wyniki PMI przemysłowego w stosunku do tych, które rzeczywiście zbierała agencja Caixin miały rozmijać się nawet o 3 punkty bazowe.

SHC, SCI, Shanghai Composite Index, Comparic
Notowania Shanghai Composite Index co prawda odbijają od wieloletnich dołków, nadal znajdują się jednak pod najniższymi poziomami ubiegłego roku wyraźnie korygując bańkę, która na lokalnym parkiecie zaczęła budować się już dwa lata temu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o prognozowanej bessie, którą wywołać może chińska zapaść weź udział w FxCuffs 2016!

Grafika i treść na podstawie Zerohedge.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here